„Nigdzie na świecie państwo nie spełnia swoich zadań w stu procentach i organizacje pozarządowe wypełniają tę lukę”, mówi założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.
Jakub Bodziony: Polska Akcja Humanitarna jest jedną z najstarszych i największych organizacji pozarządowych w Polsce. Czy po latach działalności ma pani poczucie sukcesu, czy może rozczarowania?
Janina Ochojska: Mam zdecydowane poczucie sukcesu. Kiedy zakładaliśmy PAH, nie sądziliśmy, że stworzymy coś aż tak trwałego. W przyszłym roku będziemy obchodzić 25. rocznicę powstania. Pomogliśmy i pomagamy milionom ludzi na całym świecie. Oczywiście, zawsze można powiedzieć: dało się zrobić więcej. Ciągle się uczymy. Zbudowaliśmy trwały związek, zarówno z pojedynczymi darczyńcami, jak i z biznesem. Mamy coraz więcej środków – w zeszłym roku pozyskaliśmy 66 mln zł.
JB: Czy to oznacza, że PAH byłaby w stanie przetrwać bez wsparcia finansowego ze strony państwa?
Jak najbardziej. Prawie nie korzystamy z krajowych środków publicznych – z wyjątkiem naszej akcji pomocy humanitarnej na Ukrainie. W tym roku braliśmy udział w konkursie MSZ na pomoc Ukraińcom przesiedlonym wewnątrz kraju z powodu wojny, wygraliśmy go i dostaliśmy finansowanie. Jednak na wiele obszarów, w których pracujemy, nie są przeznaczane żadne państwowe pieniądze. W dużej mierze opieramy się więc na instytucjach międzynarodowych i unijnych. Wpłaty od indywidualnych darczyńców to prawie 15 proc. naszych dochodów.
JB: Czy są państwo w takim razie organizacją niezależną? Każdy model finansowania organizacji pozarządowych może się spotkać z krytyką – albo z powodu uzależnienia od świata biznesu, albo od konkretnej opcji politycznej, albo, jak to ujęły „Wiadomości” TVP w swoim kontrowersyjnym materiale, od „obcych państw”.
Nie jesteśmy związani z żadną opcją polityczną. Nie startujemy w konkursach tylko dlatego, że państwo daje środki na pomoc w konkretnym kraju. Nie godzimy się na warunki, które nie odpowiadają naszym zasadom. Przykładowo – w ogóle nie bierzemy pieniędzy od producentów broni czy alkoholu. Kiedyś nie przyjęliśmy 60 tys. dolarów na program, który jest bardzo trudno sfinansować w Polsce – na edukację humanitarną – właśnie dlatego, że firma, która chciała go sponsorować, produkowała broń.
Emilia Kaczmarek: Domyślam się, dlaczego nie chcą państwo finansować akcji humanitarnych za pieniądze producentów broni, ale dlaczego odmawiają państwo także producentom alkoholu?
Jeśli producent alkoholu jako indywidualny darczyńca wpłaci pieniądze na nasze konto, to je oczywiście przyjmiemy. Nie wchodzimy jednak we współpracę z przedsiębiorstwami produkującymi broń czy alkohol. Kiedy zawieramy umowę z firmą, która chce zostać naszym darczyńcą-partnerem, to często dajemy jej także coś w zamian – na przykład przestrzeń reklamową na stronie akcji dożywiania dzieci „Pajacyk”. I jak to miałoby wyglądać? Po kliknięciu w brzuszek Pajacyka na naszej stronie ma się wyświetlać reklama broni albo wódki?
Nie chodzi o to, że ja sama nigdy nie piję alkoholu. Po prostu uważam, że dobra nie można tworzyć wszelkimi możliwymi sposobami. W naszym kodeksie etycznym ustaliliśmy, czego nie robimy i z kim nie współpracujemy.
EK: Wspomniała pani o akcji „Pajacyk”. Jeden z argumentów wysuwanych przeciwko organizacjom pozarządowym głosi, że niesłusznie wyręczają państwo z jego obowiązków. Czy np. dzięki programowi „500+” PAH nie będzie już musiał dożywiać dzieci w polskich szkołach?
Cały wywiad TUTAJ
Janina Ochojska
założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej.
Jakub Bodziony
współpracownik „Kultury Liberalnej”.
Emilia Kaczmarek
doktorantka w Instytucie Filozofii UW, gdzie zajmuje się bioetyką. Nauczycielka etyki. Członkini redakcji „Kultury Liberalnej” oraz Centrum Bioetyki i Bioprawa UW.
Inne tematy w dziale Społeczeństwo