Nie mam wątpliwości, że Europa powinna obecnie przemyśleć swoją politykę bezpieczeństwa. Czas, kiedy to Stany Zjednoczone zapewniały bezpieczeństwo całemu kontynentowi, właśnie dobiegł końca.
Łukasz Pawłowski: Po zwycięstwie Donalda Trumpa niektórzy eksperci twierdzą, że ze względu na presję całego systemu politycznego będzie musiał stonować retorykę i przesunąć się w kierunku politycznego centrum. Czy podziela pani tę opinię?
Anne Applebaum: Waszyngton to ogromny system i Trump nie będzie w stanie podejmować wszystkich decyzji. Grupa jego doradców jest nieliczna, będzie więc musiał zatrudnić wielu nowych współpracowników. I choć myślę, że część z nich okaże się ekscentryczna i niekompetentna, nie brakuje doświadczonych ludzi, którzy wiedzą, jak wykonywać biurokratyczne obowiązki. Trump ostatecznie zatrudni przynajmniej niektórych z nich. A zatem biurokracja i służba cywilna mogą go ograniczać, podobnie jak rozsądna część Partii Republikańskiej.
Nie wierzę jednak, że zmieni się sam Trump jako człowiek. Przez całe życie był krętaczem, oszukiwał ludzi, kłamał. Nie wiem, skąd oczekiwania, że po wyborach nagle się zmieni.
Czy można sobie wyobrazić, by Partia Republikańska kontrolująca obie izby Kongresu blokowała decyzje własnego prezydenta? A może stanie się odwrotnie – to partia będzie zmuszona zaakceptować wszystkie inicjatywy nowego prezydenta.
Tak z pewnością nie będzie. Partia postara się użyć Trumpa do osiągnięcia celów, jakie stawiają sobie jej liderzy. Mimo że Trumpa nie lubią – a co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości – mają nadzieję, że będą umieli manipulować nim dla własnych celów.
Trump nie ma żadnego doświadczenia politycznego, nie rozumie, w jaki sposób działa system sprawowania władzy. Nigdy nie pracował ani nie mieszkał w Waszyngtonie i nie wie, jak osiągnąć tam swoje cele. Oznacza to, że będzie musiał opierać się na ludziach, którzy znają się na rzeczy, a oni będą go popychali w różnych kierunkach.
Jakie konsekwencje może mieć ta sytuacja? Moim zdaniem Trump ma przed sobą dwie możliwości działania – może albo złagodzić przekaz, albo trzymać się swoich obietnic wyborczych. Jeśli wybierze pierwszą opcję, rozwścieczy swoich zwolenników; jeśli wybierze wariant drugi, prawdopodobnie nasilą się protesty jego przeciwników, którzy w wielu amerykańskich miastach już wyszli na ulice. Bez względu na to, co robi, spowoduje ogromne zamieszanie, a wielu ludzi będzie rozczarowanych.
To populista, a zatem pójdzie drogą innych populistów i spróbuje przekupić ludzi, subsydiując różne części elektoratu w zależności od potrzeb. Jestem pewna, że tak postąpi, pytanie tylko, jaką formę przybiorą te subsydia – ulg podatkowych, inwestycji w infrastrukturę, zasiłków? Jednocześnie będzie wyświadczał przysługi ludziom bogatym, takim jak on sam. Będzie to jedna z najbardziej skorumpowanych administracji, jakie mieliśmy w historii, a przynajmniej w historii najnowszej, z prezydentem, który będzie chciał użyć systemu politycznego dla wsparcia własnych firm. Populistyczni liderzy na całym świecie – w Ameryce Łacińskiej, w Polsce – również dążyli do wzbogacenia swoich zwolenników. Nie widzę powodu, by Trump miał postąpić inaczej.
Skąd wziąć pieniądze na wszystkie te wydatki?
Cały wywiad na kulturaliberalna.pl
Anne Applebaum
amerykańska pisarka i publicystka specjalizująca się w tematyce Europy Środkowej i Wschodniej. Felietonistka dziennika „The Washington Post”, zdobywczyni Nagrody Pulitzera za „Gułag”. Ostatnio po polsku ukazała się jej książka „Za żelazną kurtyną. Ujarzmienie Europy Wschodniej 1944–1956” (2013).
Łukasz Pawłowski
sekretarz redakcji i publicysta „Kultury Liberalnej”, z wykształcenia psycholog i socjolog, doktor socjologii. Pisze o polskim i amerykańskim życiu politycznym.
Inne tematy w dziale Polityka