W całej Europie tradycyjne partie polityczne znalazły się w tarapatach. W Polsce ledwie kilka miesięcy temu Paweł Kukiz zdobył w wyborach prezydenckich ponad 20 proc. poparcia, a jego ugrupowanie mogło być nawet drugą siłą w Sejmie. We Włoszech w roku 2013 Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo podobne poparcie zyskał w wyborach parlamentarnych. W Wielkiej Brytanii nowym liderem Partii Pracy właśnie został radykalnie lewicowy Jeremy Corbyn, któremu kilka miesięcy wcześniej nikt nie dawał szans na zwycięstwo.
Lewicowych i prawicowych radykałów nie brakuje też w innych państwach - dość wymienić Front Narodowy we Francji, Szwedzkich Demokratów czy holenderską Partię Wolności. Wszystkie one, mimo wielu różnic programowych, obiecują wywrócenie obowiązującego porządku politycznego, ukaranie "elit" i przywrócenie władzy ludowi. To hasła uznawane za modelowe przykłady populizmu.
Czym właściwie jest populizm i czy zawsze jest to zjawisko negatywne? Czym różnią się partie populistyczne od "normalnych" i dlaczego te pierwsze zyskują na popularności? Czy powinniśmy poważnie podchodzić do takich ruchów czy też należy zakładać, że poparcie dla nich szybko spadnie, jak to było choćby w przypadku Pawła Kukiza? Co decyduje o ich sukcesie lub porażce? Jak zmienią się pod ich wpływem europejskie demokracje?
To wszystko tematy, jakie podejmiemy podczas tej rozmowy.
Jak dotychczas swój udział w debacie potwierdzili:
- Nathalie Rothschild, dziennikarka szwedzkiego radia, która opowie o źródłach popularności Szwedzkich Demokratów, szczególnie w kontekście bieżącego kryzysu migracyjnego;
- Ben Stanley, politolog z SWPS oraz University of Sussex zajmujący się m.in. populizmem w polskiej polityce ;
- Rick Lyman, dziennikarz, dyrektor warszawskiego biura dziennika "The New York Times".
- Łukasz Pawłowski, psycholog, doktor socjologii, sekretarz redakcji "Kultury Liberalnej".
Prowadzenie: Rob Lyons, Institute of Ideas.
Dyskusja będzie prowadzona w języku angielskim!
Spotkanie jest tzw. wydarzeniem towarzyszącym organizowanych dorocznie w Londynie serii debat pod tytułem "The Battle of Ideas" [http://www.battleofideas.org.uk/].
Więcej na stronie wydarzenia na Facebook'u
Inne tematy w dziale Polityka