Podsłuchane rozmowy socjalistycznych polityków na Węgrzech doprowadziły do władzy Viktora Orbana i na długo pozbawiły socjalistów szans na wygraną. W 2012 r. nagrana ukradkiem rozmowa pozbawiła szans na prezydenturę kandydata Republikanów, Mitta Romneya. We Francji podsłuchiwano Nicholasa Sarkozy’ego, niedawno ujawniono prywatne poglądy Francois Hollande’a. W Polsce tzw. afera podsłuchowa może jeszcze kosztować PO porażkę w wyborach samorządowych.
Ale czy któraś z tych afer poprawiła jakość polityki w danym kraju, czy jedynie zmieniła ludzi u władzy? Jako obywatele domagamy się od polityków poszanowania naszej prywatności, ale czy oni mogą wymagać od nas tego samego? Czy powinniśmy wiedzieć o naszych politykach wszystko i czy pełna jawność uzdrowi demokrację? A może, zamiast poprawić nasze życie polityczne, doprowadzi do rozbicia resztek zaufania pomiędzy obywatelem a politycznymi elitami? Jak na tle innych, zachodnich demokracji wygląda kondycja „władzy ludu” w Polsce?
Do dyskusji zaprosiliśmy Lidię Kołucką-Żuk (prawniczka, CEE Trust), prof. Radosława Markowskiego (politolog, SWPS), Katarzynę Szymielewicz(prawniczka, Fundacja Panoptykon) i prof. Jana Zielonkę (politolog, Uniwersytet Oksfordzki). Spotkanie poprowadzi Łukasz Pawłowski.
Będzie to pierwsza debata z cyklu: „The Crisis of Trust in Europe”, jaki “Kultura Liberalna” i Open Society Foundations organizują w ramach Time To Talk – European Houses of Debate.
Kiedy? 18.09 (czwartek) o godz. 18.00
Gdzie? Bar Studio w Pałacu Kultury i Nauki
Wstęp wolny. Zapraszamy!
Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1473372672942760/
Inne tematy w dziale Społeczeństwo