Kultura Liberalna Kultura Liberalna
454
BLOG

Śpiewak: Lech Kaczyński miał rację

Kultura Liberalna Kultura Liberalna Polityka Obserwuj notkę 1

„Kaczyński był niedoceniony, uważany za polityka nieco szalonego, gdy wykonał tych kilka radykalnych posunięć w polityce wschodniej, jak zadeklarowanie poparcia dla prezydenta Gruzji w jego konfrontacji z Rosją. Obecnie okazuje się, że było to posunięcie całkowicie uzasadnione”, mówi polski socjolog i historyk idei. Cała rozmowa w NOWYM NUMERZE KULTURY LIBERALNEJ.

Tomasz Sawczuk: Czy ostatnie działania Władimira Putina w stosunku do Ukrainy dyskredytują politykę rządu Donalda Tuska wobec Rosji?

Paweł Śpiewak: Te wydarzenia pozbawiają nas jedynie pewnych złudzeń co do możliwości dogadania się z Rosją. Po wybuchu konfliktu o Krym to właśnie polityka Tuska okazała się wyjątkowo skuteczna i na tyle dobra, aby zyskać poparcie wszystkich partii politycznych. Nie było wokół niej najmniejszych konfliktów i najmniejszych różnic zdań, jak to jest w przypadku właściwie wszystkich posunięć rządu na arenie międzynarodowej.

Ta zgoda obowiązuje dopiero od kilku tygodni. Niektórzy twierdzą, że gdyby nie koncyliacyjna postawa rządu polskiego i państw zachodnich, do obecnej sytuacji na Ukrainie w ogóle by nie doszło.

To jest czyste gdybanie. Nie wiemy, co by się wydarzyło, gdyby rząd zachowywał się bardziej miękko lub bardziej twardo – nie są to zresztą zbyt dobre kategorie opisu. Ważne jest raczej to, że obecnie premierowi udało się stworzyć dwa zaplecza dla swojej polityki – jedno w polityce polskiej, a drugie w europejskiej czy wręcz światowej. Świadczy to o tym, że Tusk jest precyzyjny i dobrał takie argumenty, które przekonały wszystkich partnerów.

Jakie konkretnie działania ma pan na myśli?

Chodzi w zasadzie o wszystkie posunięcia od momentu wybuchu aktualnego kryzysu. Zresztą jeszcze na Majdanie nasze władze dały wyraz wyjątkowo mocnemu poparciu Polski dla protestujących. Mocnemu nie tylko w porównaniu z krajami zachodnimi, które gorzej rozumieją tę sytuację, ale i z sąsiadami Ukrainy: Rumunią, Węgrami czy Słowacją. Premier wykazał się tu wyjątkowo trafną intuicją i postąpił słusznie, mimo że były to działania bardzo ryzykowne politycznie. Nie wiem, czy Tusk by się ze mną zgodził, ale jeżeli chodzi o politykę wobec Rosji, prowadził działania na dwóch polach – po pierwsze podkreślał fakt złamania umów międzynarodowych OBWE z Helsinek o nienaruszalności granic (klauzule traktatu umożliwiają zmianę granic, ale nie w sposób jednostronny, tylko przez pokojowe porozumienie obu stron); po drugie pokazał, że państwa europejskie są zagrożone, że zagrożony jest tzw. europejski konsensus. Premier to wyraźnie powiedział i to jest mocne stwierdzenie.

Czy nie ma więc różnicy między polityką, jaką prowadziła PO a polityką jej poprzedników – prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz rządów PiS?

CAŁA ROZMOWA W NOWYM NUMERZE KULTURY LIBERALNEJ

"Kultura Liberalna" to polityczno-kulturalny tygodnik internetowy, współtworzony przez naukowców, doktorantów, artystów i dziennikarzy. Pełna wersja na stronie: www.kulturaliberalna.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Polityka