„Historia medycyny dla każdego” prof. Zbigniewa Gajdy to popularna, autorska wersja historii medycyny.
„Historia medycyny dla każdego” prof. Zbigniewa Gajdy to popularna, autorska wersja historii medycyny.
Księgarnia Salon24 Księgarnia Salon24
753
BLOG

„Historia medycyny dla każdego” - nowość

Księgarnia Salon24 Księgarnia Salon24 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

Zdzisław Gajda gawędziarsko opowiada o historii medycyny - od czasów, gdy zeszliśmy z drzew do współczesności. Nowość w księgarni Salon24.

„Historia medycyny dla każdego” to popularna, autorska wersja historii medycyny. Jej autor, profesor Uniwersytety Jagiellońskiego, napisał ją gawędziarskim, pełnym osobistych przemyśleń stylem.

Medycyna i historia

To lektura obowiązkowa dla tych, którzy lubią łączyć fakty z wielu dziedzin ludzkiego życia. Dzięki książce prof. Gajdy odkryją, co łączy wiele historycznych wydarzeń ze światem medycyny. Naukowiec odpowiada na pytanie dlaczego Kazimierz Wielki zmarł bez męskiego potomka i i jaka choroba była przyczyną niepłodności Zygmunta Augusta. Przypomina również, że przedwczesna śmierć króla Stefana Batorego wywołała oskarżenia wobec jego lekarzy - posądzano ich o otrucie króla na zlecenie Rosji. Dopiero po kilkuset latach medycy wystawili diagnozę: nieuleczalna choroba nerek.



Na tym nie koniec. Gdy Ludwik Pasteur wprowadzał w połowie XIX wieku szczepienie ochronne przeciw wściekliźnie, nie istniała jeszcze profesjonalna wiedza medyczna o immunologii i wirusologii. Pasteur oparł się na zdobytym doświadczeniu: gdyby czekał na naukowe uzasadnienie swoich działań, nie ocaliłby życia wielu ludzi.

Napoleon zwykle obserwował przebieg bitwy z dogodnej dla obserwatora pozycji, zwykle ze wzgórza, siedząc na koniu. Bóg wojny wydawał na bieżąco rozkazy i zagrzewał żołnierzy do walki żołnierzy. Ale pod Waterloo, osłabiony ostrymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, spędził większość czasu w latrynie. Prof. Gajda rozważa na kartach swojej książki, w jakim stopniu choroba cesarza miała wpływ na tragiczny wynik bitwy.

Wielka Trójka z nadciśnieniem

Czy historia świata wyglądałaby inaczej, gdyby w Teheranie i Jałcie Stalin, Churchill i Roosevelt byli zdrowi?

W 1943 roku Teheranie i w Jałcie w roku 1945 roku spotkali się przywódcy Sowietów, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wszyscy trzej poważnie chorzy na nadciśnienie.

Naukowiec zwraca uwagę, że skutkiem choroby nadciśnieniowej są zmiany w naczyniach krwionośnych wszystkich narządów, nie wyłączając mózgu. A to prowadzi do zaburzeń koncentracji, osłabienia pamięci, zmian osobowości, trudności w nawiązywaniu kontaktu, osłabieniu funkcji poznawczych.


Jałta, Churchill, Roosevelt, Stalin, Salon24
Churchill, Roosevelt i Stalin byli poważnie chorzy na nadciśnienie.


Tak pisze autor „Historii medycyny dla każdego”: „Franklin Delano Roosevelt, amerykański prezydent, nie tylko z porażeniem po chorobie Heinego-Medina (poruszał się na wózku), ale również wskutek wieloletnich kłopotów z nadciśnieniem »wychudzony, trzęsący się, wyczerpany psychicznie, sklerotyk i hipertonik, z trudem piszący czytelnie«, nie miał ani fizycznych, ani psychicznych sił, by być równorzędnym partnerem rozmów. Wkrótce potem zmarł.

Winston Churchill, »charakter maniakalno-depresyjny, który w fazach ekstrawertyczno-euforycznych bywał znakomitym strategiem i politykiem«, był jedynym godnym partnerem Stalina.

Józef Stalin, najzdrowszy z trójki, ale już chory na nadciśnienie, co uwidoczniło się w Poczdamie, gdy siedział naprzeciw Harry'ego Trumana. Wkrótce jednak choroba dała znać o sobie i w ostatnich latach był drażliwy, podejrzliwy i autorytarny; stał się tyranem. Takie zmiany są typowe dla chorych z nadciśnieniem. Zmarł w wyniku wylewu”.

Psychopaci tworzą dzieje

Ludzie z poważnymi problemami psychicznymi podejmują w dziejach najważniejsze decyzje – podkreśla krakowski naukowiec. Przypomina, że Stalin był diagnozowany, co tragicznie skończyło się dla psychiatry i jego rodziny. Hitler cierpiał na chorobę Parkinsona i miał zmiany organiczne w mózgu. „Te choroby bezwarunkowo miały wpływ na ich zbrodniczą działalność. Ale problem hitleryzmu i stalinizmu leży daleko poza ich chorą psychiką. (…) Historia pełna jest monstrów szukających sposobów uszczęśliwienia ludzkości na swój własny sposób, z rezultatami zawsze przerażającymi”.

Prof. dr hab. medycyny Zdzisław Gajda (1930 r.) urodził się w Krakowie. Jest absolwentem tamtejszej Akademii Medycznej. Przez długie lata pracował w krakowskim Zakładzie Ortodoncji Akademii Medycznej. Od połowy lat 80. pełnił obowiązki kierownika Katedry i Zakładu Historii Medycyny AM, przemianowanego następnie na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na emeryturę przeszedł w 2000 roku. Autor wielu książek, w tym „Przewodnika po Krakowie dla medyków”.

Książka jest do kupienia w księgarni Salon24: Historia medycyny dla każdego

KW


Na blogu polecamy wyjątkowe książki i e-booki dostępne w księgarni internetowej Salon24.  

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (16)

Inne tematy w dziale Kultura