Stanisław Komar SJ (ur. 30 marca 1882 w Sztokholmie, zm. 18 maja 1942 w Hartheim) – polski brat zakonny z Towarzystwa Jezusowego, ofiara niemieckiego terroru w okresie II wojny światowej, Sługa Boży Kościoła katolickiego, męczennik.
Powołanie realizował przez posługę w Poznaniu gdzie był pomocnikiem prefekta biblioteki, w pińskim kolegium jezuickim pełniąc obowiązki zakrystiana i jako zarządca majątków jezuickich w Zakładzie Naukowo-Wychowawczym Ojców Jezuitów w Chyrowie, Starej Wsi (gmina Brzozów) i Lublinie.
Po wybuchu II wojny światowej 23 września 1939 aresztowany przez gestapo i przeznaczony do rozstrzelania. Wycofanych z przed plutonu egzekucyjnego uwięziony poznańskim więzieniu przy ul. Młyńskiej. Po przejściu obozu internowania 15 sierpnia 1940 roku przetransportowany został do niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald, a 8 grudnia do Dachau, gdzie zarejestrowano go pod numerem 21877. Zamordowany 18 maja 1942 przez zagazowanie, po przewiezieniu do obozu zagłady w Hartheim.
Proces beatyfikacyjny zainicjowany przez Prowincję Wielkopolsko-Mazowiecką Towarzystwa Jezusowego obejmuje dziewięciu Sług Bożych, wśród których Stanisław Komar obok kleryka Jerzego Stanisława Musiała, księży Stanisława Felczaka, Czesława Sejbuka i Michała Malinowskiego więzieni byli w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau.
Jest jednym z 122 Sług Bożych wobec których 17 września 2003 rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej.
za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Komar
Najcześciej mówią mi Wodek. Nie jest to błąd, że nie napisałem "ł". Trudno inaczej zdrobnić imię Wodzisław:). Urodziłem się kilka dni przed zakończeniem stanu wojennego. Z lat 80' nic szczególnego nie pamiętam, a z 90' szkołę podstawową i kawałek technikum. Dojrzewanie i studia to już poprzednia dekada. Po 10 kwietnia 2010 roku zmieniło się bardzo wiele nie tylko do okoła mnie, ale także i we mnie.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo