Idea konkursu Młody Promotor Polski zrodziła się w Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” parę lat temu. Wyróżnialiśmy od kilkunastu lat laureatów tytułu Wybitnego Polaka i Promotora Polski – osoby dojrzałe, które osiągnęły sukces w swoich dziedzinach w kraju i na świecie. Ale zawsze chcieliśmy pokazać młodemu pokoleniu, że widzimy również ich starania i ich sukcesy. Postawiliśmy na trzy dziedziny: naukę, kulturę i sport, gdyż w nich, nawet w młodym wieku, można osiągać efekty promujące nasz kraj.
Dzięki wsparciu Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dzięki osobistemu zaangażowaniu Pierwszej Damy, Pani Agaty Kornhauser-Dudy, która objęła patronatem konkurs, a następnie podjęła się jego organizacji, otrzymaliśmy dodatkowy element promocji tego projektu. Nieocenione było także zaangażowanie ministra Piotra Ćwika, który podjął się obowiązków Przewodniczącego Kapituły Konkursowej.
Nazwiska, o których jeszcze usłyszymy
4 kwietnia w Pałacu Prezydenckim poznaliśmy tegorocznych laureatów tytułu „Młody Promotor Polski”, ludzi młodych, utalentowanych, zdolnych, ambitnych, pełnych zapału i determinacji, którzy bez kompleksów patrzą odważnie w przyszłość. Z przyjemnością ich przedstawię. Młodą Promotorką Polski w kategorii Nauka została Dagmara Słota, autorka nowatorskich rozwiązań dla onkologii, dotyczących nośnika leku przeciwnowotworowego, który umożliwia śledzenie dystrybucji leku w organizmie. Nominowanymi zostały badaczki w dziedzinie biotechnologii i biomateriałów: Aleksandra Kobyłecka oraz Karina Niziołek. Laureatem w dziedzinie Kultura został wybitny pianista Jakub Kuszlik, laureat IV Nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Nominowani do nagrody to równie utalentowani muzycy: pianista i kompozytor Tymoteusz Bies oraz pianistka i kameralistka Maria Moliszewska. W kategorii Sport statuetkę laureata odebrał kajakarz Alex Borucki, który w jednym roku zdobył mistrzostwo świata juniorów, mistrzostwo Europy oraz złote medale na prestiżowych zawodach międzynarodowych. Nominowani do tytułu to: utytułowany żużlowiec Mateusz Cierniak oraz olimpijka z Paryża, mistrzyni Polski w strzelectwie sportowym Julia Piotrowska.
Decyzją Pierwszej Damy Nagrodę Specjalną otrzymał pływak Kamil Otowski, mistrz paraolimpijski z Paryża na dystansach 50 i 100 metrów stylem grzbietowym, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Wręczono także wyróżnienia. W kategorii Nauka otrzymali je: Anna Brudny i Karol Sadowski. W kategorii Kultura Kapituła wyróżniła Hannę Derej, Maksymiliana Fracha oraz Agatę Walczak, natomiast w kategorii Sport wyróżniona została Ewa Lewandowska. Pełna lista laureatów znajduje się na stronie internetowej Fundacji "Teraz Polska".
Nie istnieje wielki talent bez wielkiej siły woli
To sentencja Balzaca, ale jakże oddająca sens działania i determinację naszej utalentowanej młodzieży. Gratulowałem im osobiście podczas uroczystości, pogratuluję z wielką przyjemnością raz jeszcze. Optymizmem napawa ich postawa życiowa, wypełniona sumienną pracą, nieustającym dążeniem do celu, ale też poczuciem własnej wartości. Są świadomi tego, że odnoszą pierwsze sukcesy, które przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunki Polski na świecie. Na tym zależy im równie, jak na osobistym rozwoju. Możemy być z nich dumni. I spokojni o przyszłość naszego kraju.
Krzysztof Przybył jest prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, znanej od ponad trzydziestu lat jako organizator konkursu „Teraz Polska”. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm, oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Cel Fundacji to promocja dobrych, polskich marek, a jednocześnie przyczynianie się do wzmacniania marki Polska w Europie i na świecie.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo