Po raz trzydziesty czwarty poznaliśmy listę nagrodzonych w jednym z najbardziej rozpoznawanych konkursów na polskie produkty i usługi – Konkursie „Teraz Polska”. Kolejne już pokolenie polskich przedsiębiorców będzie odbierać dzisiaj wieczorem na scenie warszawskiej Filharmonii Narodowej symboliczną statuetkę: niejeden z managerów i właścicieli firm nie ma prawa pamiętać pierwszych edycji Konkursu, bo był wówczas małym dzieckiem. Setki firm i instytucji, setki ciekawych projektów składają się na historię Konkursu, która jest jednocześnie historią polskiego sukcesu. Jednego z największych w historii osiągnięć Polaków.
Sukces, o którym powinniśmy opowiadać światu
Polska roku 1992 a Polska roku 2024 – dwa różne światy. Przez trzydzieści lat z okładem udało się nam dokonać ogromnej zmiany. Prawdziwego skoku cywilizacyjnego. Z kraju trapionego wysokim bezrobociem, wyniszczonego po dekadach realnego socjalizmu, kraju słabego gospodarczo, który nie był w stanie efektywnie konkurować na światowych rynkach z państwami „starej Europy” Polska przekształciła się w europejskiego tygrysa. I my, i inne państwa naszego regionu są jednym z kół napędowych europejskiej gospodarki. Czy ktoś trzydzieści lat temu śmiał sądzić, że ogromną bolączką polskiej gospodarki będzie brak rąk do pracy? Nawet najwięksi optymiści szacowali, iż wyjście z ruiny będzie trwało długo i będzie okupione wielkimi kosztami.
Chętnych, by wypinać piersi do orderów za ten nasz gospodarczy cud, jest wielu. Ale jeżeli komuś takie umowne ordery się należą, to nie politykom (poza nielicznymi wyjątkami), lecz tym, którzy własnymi rękami zbudowali siłę Marki Polska. Są na liście laureatów Konkursu „Teraz Polska”. Przez trzydzieści cztery edycje trafili na nią i rynkowi giganci, i małe, rodzinne firmy. Niejeden laureat, który był nagrodzony jeszcze jako raczkujący przedsiębiorca, teraz podbija światowe rynki. Dlatego nie ma przesady w stwierdzeniu, że lista laureatów naszego Konkursu to historia polskiej transformacji gospodarczej. Historia wspaniałego sukcesu, który powinien być podstawą narracji o współczesnej Polsce za granicą. Chwalmy się Kopernikiem, Skłodowską, Chopinem, ale przede wszystkim tym, co sami, jako polscy przedsiębiorcy, jako społeczeństwo, osiągnęliśmy!
Dobre, ale też innowacyjne
Pełna lista wyróżnionych w 34. edycji Konkursu „Teraz Polska” dostępna jest na stronie internetowej Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
Kolejny raz wyróżniono wydawnictwo BOSZ (notabene w tym roku obchodzące trzydzieste urodziny), znane z pięknie wydawanych albumów i ilustrowanych książek. Tym razem uznanie Kapituły wzbudził album o twórczości Zdzisława Beksińskiego. W kategorii „Produkty” przyznano czternaście nagród - nie zabrakło oczywiście producentów wyrobów spożywczych i budowlanych, ale znalazły się w niej również nowoczesne rozwiązania elektroniczne oraz konstrukcyjne. W kategorii „Innowacje” przyznano dwie nagrody i jedno wyróżnienie, sześć nagród (i również jedno wyróżnienie) w kategorii „Usługi” – tu muszę wspomnieć o PTWP, organizatorze Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, największej i jednej z najciekawszych imprez kongresowych w naszym regionie Europy.
Wyróżnienie Specjalne „Teraz Polska” otrzymał Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie za program edukacji żywieniowej dla uczniów szkół podstawowych „Junior-Edu-Żywienie” (JEŻ). Celem programu jest promocja zdrowego odżywiania się.
Kapituła Godła „Teraz Polska” po raz dwunasty uhonorowała również Wybitnych Polaków. Tytuł ten przypadł w tym roku neurochirurgowi prof. Mirosławowi Ząbkowi oraz prezydentowi RP w latach 2010-2015 Bronisławowi Komorowskiemu.
Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym serdecznie gratuluję. Tym bardziej, że wśród nagradzanych produktów i usług jest coraz więcej rozwiązań innowacyjnych, unikalnych w skali europejskiej. Już nie tylko wysoka jakość, ale kreatywność i innowacyjność stają się wyróżnikami działania naszych, polskich firm – pod biało-czerwonym godłem „Teraz Polska”.
Krzysztof Przybył jest prezesem Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, znanej od ponad trzydziestu lat jako organizator konkursu „Teraz Polska”. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm, oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku oraz mogą być wzorem dla innych. Cel Fundacji to promocja dobrych, polskich marek, a jednocześnie przyczynianie się do wzmacniania marki Polska w Europie i na świecie.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka