krzysztofjaw krzysztofjaw
226
BLOG

TVP czy PTV?

krzysztofjaw krzysztofjaw Media Obserwuj temat Obserwuj notkę 13

Nie wiem czy Państwo zauważyli, ale od jakiegoś czasu na antenach TVP ("Telewizji Polskiej") obowiązuje pewna subtelna zmiana w zakresie nazewnictwa stacji. Jej dziennikarze zaczęli określać ją jako "Polską Telewizję" (PTV), co jak się wydaje ma emocjonalnie i pozytywnie podkreślać właśnie narodowo-polski jej charakter odróżniający ją od innych komercyjnych stacji telewizyjnych jak Polsat a przede wszystkim TVN.

Nie sądzę, żeby ta zmiana była początkiem profesjonalnego marketingowego procesu zmiany nazwy stacji, czyli tzw. renamingu, bowiem nazwa TVP jest mocno osadzona w świadomości odbiorców a i realne koszty takiego przedsięwzięcia byłyby bardzo wysokie. Niemniej w sferze werbalnej ma podkreślać polskość stacji, podobnie jak jest to w przypadku Polskiego Radia.

Wydaje się, że to zaakcentowanie polskości stacji jest - z punktu widzenia jej odbiorców - słuszne, bowiem TVP/TVP Info ma określoną grupę widzów, którą można określić jako - mniej lub więcej - patriotyczną/propolską oraz prorządową. I takie podkreślanie polskości stacji jest emocjonalnie integrujące jej widzów. A ta grupa jest niemal całkowicie rozłączna z widzami stacji TVN/TVN24. Ta ostatnia stacja jest przez większość widzów TVP/TVP Info kojarzona jako antyrządowa "tuba propagandowa" totalnej opozycji. Zresztą podobnie przez odbiorców TVN/TVN24 widzowie TVP/ TVP Info są określani jako "pisiory" a państwową telewizję nazywają TVPiS. Wobec takiego ostrego podziału pomiędzy TVP a TVN to Polsat jawi się jako stacja informacyjnie neutralna.

Ta subtelna i jak na razie tylko werbalna roszada słowna ma jeszcze inny wymiar, ściśle związany z obecną kampanią wyborczą i głębokim podziałem społeczno-politycznym w Polsce. Dla wyborców obecnej władzy ma stanowić - jak wspomniałem - swoistą emocjonalną integrację wokół polskości oraz zaspokoić potrzebę przynależności do określonej, patriotycznej grupy wyborców. Dodatkowo jeszcze pozwala na jasną dychotomiczną identyfikowalność wyborców: My-Polacy (patrioci), Wy-obcy lub Wy-antypolacy (anty-patrioci).

Jak więc widać kampania wyborcza rozgrywa się w różnych obszarach naszej codzienności. Ja natomiast polecam śledzić różne media, aby wyrobić sobie swoje zdanie na konkretne tematy. W przypadku telewizji to najlepiej obejrzeć sobie i Fakty TVN, i Wiadomości TVP a na dokładkę Wydarzenia Polsatu.

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj13 Obserwuj notkę

Krzysztof Jaworucki - KONSERWATYSTA W IDEI, WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH I POGLĄDACH EKONOMICZNYCH. EKONOMISTA I FINANSISTA. MIŁOŚNIK ŻEGLOWANIA I WSPINACZEK GÓRSKICH. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. BURKE. Bł. Jerzy Popiełuszko: "Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą"; "Gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, stalibyśmy się wolnymi już teraz"; "Zło dobrem zwyciężaj". Św. Jan Paweł II: "Jeśli ktoś lub coś każe Ci sądzić, że jesteś już u kresu, nie wierz w to! Jeśli znasz odwieczną Miłość, która Cię stworzyła"; "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi"; Nie sposób inaczej zrozumieć Człowieka, jak w tej wspólnocie jaką jest Naród"; "Musicie być mocni mocą wiary i nadziei". Edmund Burke (1729–1797) – irlandzki filozof i polityk, twórca nowoczesnego konserwatyzmu, krytyk rewolucji francuskiej: "Naród jest organiczną całością ukształtowaną przez przeszłość i tradycje"; "Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił"; "Wolność bez mądrości i cnoty? To jest zło największe z możliwych". Moja strona domowa: http://krzysztofjaw.blogspot.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (13)

Inne tematy w dziale Kultura