krzak gorejący krzak gorejący
63
BLOG

10 Tez Odnośnie (prawidłowo funkcjonującej) Demokracji. (1 - 3)

krzak gorejący krzak gorejący Polityka Obserwuj notkę 2
Awangarda Polityczna - projekt mający na celu promocję racjonalnego i zdroworozsądkowego stosunku do polityki i polityków oraz poprawnego rozumienia ich roli w demokratycznym społeczeństwie.

image

1. Demokracja to nie tylko przywileje, ale i odpowiedzialność, którą bierze na siebie przez sam fakt bycia częścią społeczeństwa demokratycznego każdy Obywatel. Jednym z istotnych elementów tej odpowiedzialności jest uczestniczenie w wyborach, w których Obywatel dokonuje niewymuszonego wyboru władz państwowych. Do tego jednak, aby te wybory były w pełni wolne i niezależne - musi być najpierw stworzona odpowiednia przestrzeń, w której Obywatel na codzień funkcjonuje, i w której zapewnia mu się wszystko to, co jest konieczne do tego, aby takiego wolnego i niewymuszonego wyboru mógł dokonać. Władze przestrzeń tę mają obowiązek Obywatelowi zapewnić i stać na jej straży.

W tym sensie demokracja to stan świadomości, a nie tylko sam obiektywny mechanizm wyborczy, który bez tej świadomości ulega deprecjacji nie spełniając zakładanej roli jako narzędzia, za pomocą którego Obywatel dokonuje niewymuszonego i niezależnego wyboru, które jednak samo w sobie nie jest gwarantem, że takiego wyboru o w/w cechach dokona, jeżeli owa przestrzeń ze wszystkimi jej elementami, o których będzie mowa dalej, nie zostanie mu zapewniona.

2. Obywatel który jest okłamywany i manipulowany nie może dokonać prawdziwie wolnego i świadomego, a tym samym demokratycznego wyboru. Tak naprawdę służy interesom tej czy innej grupy czy organizacji, które za pomocą siania kłamstw i manipulacji usiłują osiągnąć własne partykularne cele nie mające nic wspólnego albo niewiele z interesem ogółu. Dlatego zadaniem państwa i rządu jest zapewnienie Obywatelowi dostępu do rzetelnych mediów informacyjnych zarówno tych, nad którymi pieczę w imieniu Obywatela pełni państwo, jak i tych będących własnością prywatną.

Rzetelne media informacyjne to takie, które dostarczają Obywatelowi informacji nie dobieranych wg żadnego klucza światopoglądowego, partyjnego czy innego, ale za swoją misję uważają informowanie samo w sobie, interpretowanie pozostawiając Obywatelowi, niczego nie wytwarzają i nie przekształcają. Media opiniotwórcze, które już bazują na interpretowaniu zjawisk i wydarzeń, w każdym demokratycznym systemie obowiązuje rzetelne przekazywanie informacji przynajmniej w tym sensie, że ich nie wytwarzają i nie przekształcają. Prawo do funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie powinny mieć tylko takie media, które usiłują spełniać owe kryteria i w jak największym stopniu je spełniają. Państwo powinno wspierać i prowadzić tylko takie media pilnując, aby również media prywatne nie sprzeniewierzały się w/w wartościom demokratycznym.

3. W pełni dojrzałe i właściwie zorganizowane społeczeństwo demokratyczne - rządzi się i organizuje na podstawie prawa a nie woli politycznej, której rola w każdym prawidłowo funkcjonującym demokratycznym społeczeństwie powinna słabnąć, a nie rosnąć. Jeśli rośnie, tzn. że takie społeczeństwo i takie państwo nadal nie funkcjonuje prawidłowo w sensie demokratycznym, albo wręcz cofa w rozwoju ku demokracji. Dlatego zadaniem rządu i polityków jest taka organizacja państwa, aby wola polityczna pełniła w nim coraz mniejszą, a nie większą rolę.

Im lepiej społeczeństwo zorganizowane i im bardziej demokratyczne - tym mniejszą rolę pełnią w nim politycy i wola polityczna. Jeśli politycy byli i są nadal społeczeństwu do czegoś potrzebni - to tylko dlatego, że jest ono dopiero w fazie dochodzenia do demokracji, ustalania jej głównych zasad. Na tej samej zasadzie architekt jest potrzebny dopóki trwają prace nad projektem domu, a kiedy projekt już powstanie - rola architekta się kończy i zaczyna rola budowniczych. Jego mieszkańcy nie muszą np. konsultować się z architektem za każdym razem, kiedy chcą skorzystać z jakiejś jego funkcji czy otworzyć okno.

Dowody na to, że tak właśnie być powinno w prawidłowo funkcjonującej i rozwijającej się demokracji, bez problemu możemy znaleźć we współczesnym świecie obserwując czym różnią się role polityków i jak rośnie ich znaczenie i waga w krajach, w których demokracja osiągnęła wysokie stadium rozwoju, a jak to jest w krajach uważanych za dopiero dojrzewające demokracje, a już tym bardziej takich, w których demokracja uległa znaczącej degradacji bądź nigdy jej tam nie było. Na tym niższym poziomie rozwoju w sensie demokratyczynym jest społeczeństwo - im większą wagę przypisuje się w nim do polityków. Można to zaobserwować na wielu przykładach współczesnych państw, których tutaj nie będziemy wymieniać z nazwy, ale sądzimy, że ich identyfikacja nie powinna raczej nikomu sprawiać większych problemów.

image

Cdn.

Piszę pamiętnik artysty,/Ogryzmolony i w siebie pochylon,/Obłędny, ależ wielce rzeczywisty!//C.K.Norwid: Klaskaniem mając obrzękłe prawice ze zbioru Vade-mecum

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka