Problem dyskryminacji ze względu na płeć z trudem przebija się w Polsce do świadomości publicznej. Z pozoru wydaje się, że problem jest marginalny – konstytucja RP gwarantuje przecież równą ochronę praw i wolności obywatela bez względu na płeć, największy dziennik opiniotwórczy w Polsce publikuje feministyczny dodatek, a do tego jeszcze kobieta jest prezydentem stolicy. W mediach jawi nam się więc obraz kraju wolnych i równych mężczyzn i kobiet, gdzie dyskryminacja może się, owszem, zdarzyć, ale nikt rozsądny nie potraktuje jej jako zjawiska normalnego. W rzeczywistości jednak cały szereg praktyk dyskryminujących ma nieraz subtelny, symboliczny charakter, jak np. pobłażliwy paternalizm w dyskusjach, podkreślanie rzekomo „naturalnego” charakteru podziału ról płciowych, sprowadzanie problemów kobiet do fanaberii „grupki feministek z Warszawy” czy niedopuszczanie kobiet do udziału w publicznych debatach w kwestiach ogólnospołecznych. Projekt "Czy wiesz, że masz gender?" realizowany przez Krytykę Polityczną ma na celu pokazanie właśnie tego, jak bardzo polską politykę i życie społeczne określają sprawy płci i nierówny status kobiet i mężczyzn.
Integralną częścią projektu jest publikacja książki Uwikłani w płeć Judith Butler. Najważniejsza praca słynnej amerykańskiej filozofki feministycznej poszerzyć ma horyzonty teoretyczne w polskiej debacie o płci, której społecznie konstruowany charakter nie jest jeszcze dostatecznie uświadomiony. O ile bowiem pojęcie gender (płci kulturowej) na Zachodzie stanowi oczywisty element politycznego słownika, to w Polsce wciąż za oczywisty uznaje się „naturalny”, tzn. biologiczny podział ról płciowych.
Projekt łączy perspektywę akademicką i lokalny kontekst problemu dyskryminacji. Tym samym najnowsze osiągnięcia nauk społecznych służyć mają upowszechnianiu idei – ale także uświadomieniu konkretnych problemów, jakie w całej Polsce dotykają nas wszystkich.
--
Zapraszamy na oficjalną premierę książki Uwikłani w płeć Judith Butler i podsumowanie ogólnopolskiego cyklu debat Czy wiesz, że masz gender?
Goście: Joanna Kluzik-Rostkowska (posłanka PiS, minister pracy i polityki społecznej w rządzie Jarosława Kaczyńskiego), Olga Lipińska (reżyserka scenarzystka, autorka tekstów kabaretowych), Hanna Samson (pisarka). Prowadzenie: Roman Kurkiewicz (Tok FM, Przekrój).
30 października, czwartek, godz. 18.00, REDakcja Krytyki Politycznej, ul. Chmielna 26 lok. 19, domofon 319 (II piętro), Warszawa
Inne tematy w dziale Polityka