Krytyka Polityczna Krytyka Polityczna
87
BLOG

Kiedy prywatne staje się publiczne i co z tego wynika

Krytyka Polityczna Krytyka Polityczna Polityka Obserwuj notkę 2

Zapraszamy na spotkanie wokół książki Katarzyny Bielas “Niesformatowani” (Wyd. Znak 2007). W dyskusji “Kiedy prywatne staje się publiczne i co z tego wynika” udział weźmie autorka i jej rozmówcy: Magda Mosiewicz, Kazimiera Szczuka i Bartosz Żurawiecki. Prowadzenie: Jakub Janiszewski.

13 grudnia, czwartek, godz. 18.00, REDakcja KP, Chmielna 26 lok. 19, domofon 319, Warszawa. Na miejscu będzie możliwość kupienia książki. Wstęp wolny.

O książce:

Tytuł Niesformatowani mówi właściwie wszystko o moich rozmówczyniach i rozmówcach, jest również nawiązaniem do "Dużego Formatu" z którego pochodzi duża część tekstów. Do książki wybrałam 20 wywiadów z osobami różniącymi się wiekiem, zawodem, dorobkiem, religią, filozofią, stylem życia, poglądami, relacjami ze światem, orientacją seksualną, rodzajem dyskomfortu czy opresji, z jakimi się zmagają, i - co dla mnie ważne - płcią. Mam wrażenie, że większość książek o ludziach kultury prezentuje prawie samych mężczyzn, a kobiety - z racji płci - są grupowane w oddzielnych publikacjach. Wywiady były robione w różnym czasie i nie są ułożone chronologiczne, bo chodzi w nich głównie o problematykę, prywatne poszukiwania i punkty zwrotne. Poruszają tematykę związaną z różnymi rodzajami sztuki, psychologiczną, religijną, filozoficzną, feministyczną, seksualną, dają też szeroką, na ogół ujawnianą po raz pierwszy i tylko w tych wywiadach, reportażową wiedzę o życiu bohaterów. Proponowany układ stara się zderzać postacie. Płaszczyzn ewentualnego dialogu czytelnik musi szukać na własną rękę.

K. Bielas (materiały prasowe)


O autorce:

Katarzyna Bielas - dziennikarka “Dużego Formatu”, poniedziałkowego dodatku “Gazety Wyborczej”. Wraz z Jackiem Szczerbą jest współautorką dwóch książek-wywiadów: “Po pierwsze: zachować dystans” (1999) z Andrzejem Łapickim i “Pamiętam, że było gorąco” (2001) z Tadeuszem Konwickim. W 2007 r. otrzymała nagrodę Fundacji Równości “Hiacynt” za teksty “promujące idee różnorodności i pochwałę indywidualizmu” oraz nagrodą im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy, z Marianem Pankowskim.

Krytyka Polityczna

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Polityka