Krytyka Polityczna Krytyka Polityczna
48
BLOG

Konferencja: Stare i nowe mury w Europie

Krytyka Polityczna Krytyka Polityczna Polityka Obserwuj notkę 0

Wspólnie z Fundacją im. H. Boella zapraszamy na konferencje Polska, Czechy, Słowacja i Niemcy 20 lat po upadku muru berlińskiego.
11-12 listopada, Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat

Historyczny przełom roku 1989 – polski Okrągły Stół, aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, czy też upadek muru berlińskiego – były spełnieniem wolnościowych dążeń demokratycznej opozycji państw bloku socjalistycznego i początkiem fundamentalnych zmian w Europie. 

Jak wypada porównanie wizji „powrotu do Eur opy” z rzeczywistością? Jakie granice zniknęły, jakie społeczne i polityczne podziały pozostają nadal wyzwaniem dla Europy oraz jak z perspektywy doświadczeń demokratycznej transformacji Unia Europejska i Europa powinny wyglądać za następnych dwadzieścia lat? – to centralne pytania debaty.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną najnowsze publikacje Fundacji im. Heinricha Bölla dotyczące przemian ostatnich dwudziestu lat: Kobiety w czasach przełomu 1989-2009 i Rok 1989 – 20 lat później. Kraje postkomunistyczne a integracja europejska oraz pierwszy tom w Serii Historycznej Wydawnictwa Krytyki Politycznej - Jesień Wasza, wiosna nasza Timothy Garton Asha.

Czytaj: Program konferencji 

Wykład wprowadzający Europa i sztuka burzenia murówwygłosi Prof. Timothy Garton Ash.

Wśród panelistów/panelistek wystąpią:
Aleksander Smolar, Polska
Magdalena Vasaryova, Słowacja
Reinhard Weißhuhn, Niemcy
Timothy Snyder, USA
Jerzy Osiatyński, Polska 
Jan Machacek, Czechy 
Rita Pawlowski, Niemcy
Bernard Guetta, Francja

Moderacja: Agnieszka Grafforaz Adam Ostolski

Konferencja odbędzie się w języku polskim, angielskim i niemieckim z tłumaczeniem symultanicznym.

KSIĄŻCE

ash_okladka_d.jpg

Strajk w Stoczni Gdańskiej, 16 miesięcy karnawału „Solidarności”, wreszcie „jesień  ludów” w roku 1989 pokazały, że spontaniczny, pokojowy, masowy i efektywny udział społeczeństwa w walce o lepszy świat jest możliwy. Czy dorobek Polaków, Czechów, Słowaków, Węgrów i Niemców zaangażowanych w walkę o demokrację i wolność to tylko część historii? Opisane przez Timothy’ego Gartona Asha, obserwatora i uczestnika tamtych wydarzeń, demokratyczne rewolucje to potencjalne źródło wspaniałego politycznego mitu, którego do dziś nie wykorzystano.

Polska rewolucja i Wiosna obywateli, składające się na ten tom, to nie tylko zapis wspomnień. To dwie opowieści o społecznej podmiotowości. O tym, jak luźny zbiór jednostek zaczyna rozumieć wspólne interesy i na bieżąco tworzy strategie walki o nie, jak organizuje swą polityczną reprezentację, jak domaga się swych praw, jak tworzy wspólnotę. 

Jesień  wasza, wiosna nasza

 – ponieważ tradycja rewolucji demokratycznych to wyzwanie dla naszego pokolenia, a nie muzealny eksponat. Oto przesłanie książki: odzyskać demokrację dla obywateli, ale także ruch masowy dla demokracji. Dlaczego? – Bo to obywatele są siłą napędową historii.

„Jeżeli nas porzucicie, będziemy zgubieni!” – krzyczała Henryka Krzywonos, kobieta o męskiej posturze, która przewodziła kierowcom tramwajów i autobusów. – „Autobusy nie zwyciężą czołgów!”. Alina Pieńkowska, odważna pielęgniarka z Wolnych Związków Zawodowych z grymasem napięcia na szczupłej twarzy, i Ewa Ossowska, działaczka Ruchu Młodej Polski, próbowały zatrzymać potok robotników opuszczających Stocznię, ale głosy ich zagłuszało stoczniowe radio. Niektóre kobiety z tłumu na zewnątrz bramy szydziły z wychodzących mężczyzn. Wałęsa wysłuchał protestów, wyczuł gniew ludzi i szybko zmienił zdanie.

fragment książki

O AUTORZE

Timothy Garton Ash(1955) –   brytyjski historyk, profesor St. Anthony’s College Uniwersytetu w Oksfordzie, znawca Europy Środkowo-wschodniej, zwłaszcza Polski i Niemiec. Stale publikuje w „The Guardian” i „New York Review of Books”. Jeden z najbardziej wpływowych ekspertów od tematyki środkowoeuropejskiej na świecie, laureat licznych nagród (m.in. Somerset Maugham Award z 1984 za Polską rewolucję). Spośród jego książek w Polsce opublikowano m.in. Niemieckość NRD (1999), Wolny świat: dlaczego kryzys Zachodu jest szansą naszych czasów (2005), Teczka. Historia osobista (2006).

 

mury_700.jpg

Krytyka Polityczna

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka