Krytyka Polityczna Krytyka Polityczna
46
BLOG

Gdula: Lek na kryzys

Krytyka Polityczna Krytyka Polityczna Polityka Obserwuj notkę 10

To, co dzieje się w Niemczech i w Polsce przed wyborami do Europarlamentu, komentowane jest jako cyniczna gra wyborcza. Słowa Kanclerz Merkel to jakoby tylko zagrywka obliczona na przyciągnięcie elektoratu i zabieg mający uchronić wzięcie chadeków z prawej flanki przez neonazistów, a odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego to rytualny sposób na mobilizację niewielkiej grupy antyniemieckich wyborców. Sprawy mają się jednak o wiele gorzej i zamiast w kontekście wyborów, rozpatrywać je należy raczej w odniesieniu do kryzysu ekonomicznego.

Kiedy kryzys pojawił się w USA, dość szybko opracowany i przyjęty został całościowy plan wyjścia z niego. Można spierać się co do szczegółów i ewentualnych konsekwencji związanych z jego wdrażaniem, ale jedno pozostaje bez wątpliwości: USA to podmiot polityczny, który w kluczowych sprawach zachowuje zdolność reagowania na zmieniającą się sytuację. Kiedy kryzys przyszedł do UE, okazało się, że paliwa starczyło politykom wyłącznie na spotkanie się, a jedynymi suwerennymi podmiotami są wciąż tylko państwa narodowe. Administracja unijna działała sprawnie wtedy, gdy trzeba było wprowadzać kolejne normalizacje, deregulacje i uelastycznienia, ale nie jest zdolna do działania w zmieniających się warunkach. Liderzy polityczni nie wygenerowali potencjału zmiany i zadecydowali, że najlepiej będzie podejmować ograniczone strategie na swoich podwórkach.

Oprócz akcji dopłacania do samochodów politycy oferują swoim obywatelom  także organizowanie emocji. Niemcy i Polacy postawili na nacjonalizm. Włosi wolą zaostrzać prawo wycelowane w imigrantów, a Francuzi zwiększać kontrolę w szkołach i w niebezpiecznych dzielnicach zamieszkałych przez mniejszości. Dziś staje się wyraźne, jakie lekarstwo na kryzys znajdują europejskie narody: są to nacjonalizm i autorytaryzm. Jeśli zabraknie całościowego europejskiego planu zmierzenia się z kryzysem, może się wkrótce okazać, że lekarstwo stanie się groźniejsze niż sama choroba.

Maciej Gdula

Tekst ukazał się na witrynie www.krytykapolityczna.pl.
 

Krytyka Polityczna

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (10)

Inne tematy w dziale Polityka