raven59 raven59
267
BLOG

Partyzanci Trzech Puszcz

raven59 raven59 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

 

W Powstaniu Warszawskim walczyło wiele oddziałów, był wśród nich oddział, który musiał ewakuować się przed zbliżającymi się do granic Rzeczypospolitej Polskiej oddziałami "wyzwolicieli sowieckich".:
 
"1 grudnia 1943 r., podczas odprawy, na której miano ustalić zasady współdziałania na terenie Puszczy Nalibockiej i wspólnej walki z oddziałami niemieckimi i policji białoruskiej, Rosjanie zdradziecko aresztowali oficerów polskiej delegacji: dowódcę zgrupowania Wacława Pełkę ps. „Wacław", ppor. Walentego Parchimowicza ps. „Waldan", por. Ezechiela Łosia ps. „Ikwa", ppor. Juliusza Borowickiego ps. „Klin" -- odpowiedzialnego za propagandę, por. Kaspra Miłaszewskiego ps. „Lewald", ks. kapelana Mieczysława Suwałę ps. „Oro". Następnie rozbroili część oddziału stacjonującą w Drywieźnie (ok. 400 ludzi). Stawiających opór zastrzelono, pięciu oficerów przewieziono samolotem do Moskwy, a większość polskich partyzantów siłą wcielono do oddziałów radzieckich.
Adolf Pilch ps. 'Góra', 'Dolina' utworzył z 40 ocalałych z pogromu akowców Polski Oddział Partyzancki pod swoim dowództwem. Wkrótce, zawiązał on taktyczny sojusz (rozejm i dozbrojenie) z okupantem niemieckim przeciwko kilkunastotysięcznym zgrupowaniom sowieckim, co początkowo zostało odebrane przez Komendę Główną AK jako rokosz..."
 
O skomplikowanych losach tego oddziału opowiada ten film oraz książka Adolfa Pilcha: "Partyzanci trzech puszcz":
 
 
 
 
 
Wczoraj w przeddzień 68 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jedna z sanitariuszek tego oddziału, została odznaczona Krzyżem z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956.
 
Dziękuję Ci Mamo...
raven59
O mnie raven59

„Przypatrzcie się krukom: nie sieją ani żną; nie mają piwnic ani spichlerzy, a Bóg je żywi. O ileż ważniejsi jesteście wy niż ptaki!" Łk 12,24

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Kultura