northkoreapl northkoreapl
401
BLOG

Korea w 2010 roku – PODSUMOWANIE wydarzeń na Płw. Koreańskim

northkoreapl northkoreapl Polityka Obserwuj notkę 0

Militarne prowokacje Północy i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim, rozpoczęta sukcesja władzy w KRLD, szczyt G20 w Seulu, klęska Północy na Mundialu w RPA czy tragiczna w skutkach powódź przy granicy z Chinami, które aż dwukrotnie odwiedził Kim Dzong Il – to tylko niektóre najważniejsze wydarzenia dotyczące obu Korei, które interesowały tamtejsze oraz światowe media w 2010 roku. Marta Polkowska przedstawia ich kalendarium.

26 marca – Zatopienie przez Północ południowokoreańskiego okrętu Cheonan

Wystrzelona przez Koreę Północną torpeda zatopiła stacjonujący na wodach Morza Żółtego południowokoreański okręt Cheonan. Zginęło 46 marynarzy ze 104-osobowej załogi korwety. Incydent tylko pogłębił izolację KRLD na arenie międzynarodowej i spowodował daleko idące, negatywne konsekwencje dla dialogu międzykoreańskiego. Obie Koree tuż po ataku zerwały wszelkie relacje, a Południe zakręciło kurek z pieniędzmi dla KRLD. Prezydent Republiki Korei Lee Myung Bak zapowiedział „działania odwetowe”, a siły Korei Południowej od marca regularnie przeprowadzają ćwiczenia, które mają przygotować armię Południa na ewentualny atak z Północy.

4 kwietnia – Porwanie południowokoreańskiego tankowca u wybrzeży Somalii

Na Oceanie Indyjskim, 600 mil morskich od wybrzeży Somalii piraci porwali pływający pod banderą Wysp Marshalla, południowokoreański statek „Samho Dream”. Tankowiec przewoził ropę naftową z Iraku do Stanów Zjednoczonych. Na jego pokładzie przebywało 5 Koreańczyków i 19 obywateli Filipin. Marynarze odzyskali wolność dopiero po 217 dniach – 8 listopada.

7 maja – Pierwsza z dwóch w tym roku wizyt Kim Dzong Ila w Chinach

Podczas pierwszej od 2006 roku wizyty w Chinach, Kim Dzong Il spotkał się w Pekinie z premierem ChRL, Wenem Jiabao. Zjadł również kolację z Hu Jintao. Chińskie władze nie poinformowały, o czym dokładnie rozmawiali przywódcy Chin i Korei Północnej. Kim Dzong Il prawdopodobnie prosił swych jedynych sojuszników na arenie międzynarodowej o pomoc ekonomiczną i humanitarną. Można też przypuszczać, że w rozmowach poruszył kwestię rosnącego napięcia na Półwyspie Koreańskim, które sam sprowokował 26 marca, gdy wystrzelona przez Północ torpeda zatopiła południowokoreański okręt Cheonan. Chiny odwiedził w 2010 roku jeszcze raz, pod koniec sierpnia – o czym niżej.
  
20 maja – Korea Południowa: Na 100 procent Cheonan zatopiła torpeda z Północy!

Specjalna międzynarodowa komisja, powołana przez władze Korei Południowej do zbadania okoliczności zatopienia okrętu Cheonan orzekła, że na 100 procent przyczyną tragedii była eksplozja torpedy z, charakterystycznym dla północnokoreańskich torped, oznaczeniem CHT-02D. Jej fragment odnaleziono na dnie nieopodal miejsca katastrofy. CHT-02D przenosi ćwierć tony ładunków wybuchowych. Przedstawione dowody reżim KRLD określił jako „klasycznie sfabrykowane”.

7 czerwca – Nadzwyczajna sesja parlamentu Korei Północnej

Nadzwyczajna, trzecia sesja Najwyższego Zgromadzenia Ludowego KRLD, czyli parlamentu Korei Północnej, odbyła się w Pjongjangu 7 czerwca. Przed rozpoczęciem sesji spekulowano, że w jej trakcie mogą zostać podjęte ważne decyzje o radykalnych zmianach personalnych na szczytach władz KRLD. Okazało się, że Kim Dzong Il zwołał posiedzenie parlamentu, aby dokonać kilku kadrowych roszad, które umocniły jego i tak potężną władzę w państwie. Szwagier Kima, Chang Sung Taek, został jego zastępcą w Komisji Obrony Narodowej, najważniejszym organie w systemie politycznym KRLD. Zmiana nastąpiła również na stanowisku premiera, którym został Choe Yong Rim.

21 czerwca – Blamaż piłkarzy KRLD na Mundialu

W drugim mundialowym meczu z Portugalią piłkarze Korei Północnej przegrali aż 0:7. Mieszkańcy KRLD po raz pierwszy w historii oglądali w państwowej telewizji transmisję meczu na żywo. Jak się okazało, byli świadkami wielkiego blamażu swojej reprezentacji. Aż sześć bramek Koreańczycy stracili w drugiej połowie meczu. Wcześniej przegrali z Brazylią 1:2, a w trzecim meczu 0:3 z Wybrzeżem Kości Słoniowej i mogli już tylko wracać do domu. A tam – jak spekulowały światowe media – miały na nich czekać dotkliwe kary z obozem pracy włącznie. Obawy o los piłkarzy okazały się na szczęście nieuzasadnione.

26 czerwca – Korea Południowa odpada z mundialu po przegranej w 1/8 finału

Przegraną 1:2 z Urugwajem zakończyli udział w mistrzostwach świata w piłce nożnej reprezentanci Korei Południowej. „Taeguk Warriors” wyszli z grupy B na drugim miejscu (za fenomalną na tym etapie rozgrywek Argentyną). Po jednym meczu wygrali, zremisowali i przegrali. To wystarczyło do wyjścia z grupy, ale w sumie Koreańczycy z Południa wytrzymali na mundialu ledwie dzień dłużej, niż reprezentacja sąsiadów z Północy, która ostatni mecz – przegrany 0:3 z WKS-em – rozegrała 25 czerwca.

ok. 26 sierpnia – 1 września
– Druga w tym roku, pięciodniowa wizyta Kim Dzong Ila w Chinach

Podczas drugiej w 2010 roku wizycie Kim Dzong Ila w Chinach, przywódca ChRL Hu Jintao spotkał się z koreańskim dyktatorem w Changchun, stolicy chińskiej prowincji Jilin. Jak pisały południowokoreańskie media, Hu namawiał Kima do wdrożenia ekonomicznych reform i otwarcia kraju na współpracę gospodarczą z zagranicą. Do niedawna Chińczycy nie chcieli naciskać na Kim Jong Ila, by wprowadził wreszcie tak bardzo potrzebne jego krajowi reformy. Nowa postawa przywódców ChRL zdaniem ekspertów świadczy o tym, jak bardzo martwi Chińczyków zapaść północnokoreańskiej gospodarki. Czy Kim posłuchał swego chińskiego sprzymierzeńca? Trudno powiedzieć, niemniej północnokoreańskie kierownictwo z pewnością obawia się zmian, które mogłyby osłabić reżim.

27 sierpnia – Amerykanin skazany przez Koreę Północną na 8 lat ciężkich robót uwolniony

Były prezydent USA Jimmy Carter wynegocjował uwolnienie aresztowanego w kwietniu Amerykanina Aijalona Mahli Gomesa, skazanego na 8 lat ciężkich robót i 700 tysięcy dolarów grzywny za nielegalne wkroczenie na terytorium KRLD. Aijalon Mahli Gomes podczas pobytu w Korei Południowej zaangażował się w działalność organizacji dopominających się o przestrzeganie praw człowieka na Północy. W styczniu pojechał do Chin, w rejon przy granicy z KRLD. Z niewyjaśnionych przyczyn przedostał się na terytorium Korei Północnej i 25 stycznia został tam zatrzymany.

Sierpień-październik – Pomoc Korei Południowej dla dotkniętej powodzią Północy

Czerwony Krzyż Korei Południowej zorganizował wartą 10 miliardów wonów (8,5 miliona dolarów) pomoc dla Północy, którą po raz kolejny nawiedziły tragiczne w skutkach powodzie. Władze KRLD odpowiedziały na pokojową ofertę z opóźnieniem. Południe zaoferowało pomoc pod koniec sierpnia, a pierwszy transport pomocy dotarł do Korei Północnej dopiero dwa miesiące później. W skład transportu z pomocą weszły leki, żywność i sprzęt potrzebny do ratowania powodzian. Najbardziej dotknięte powodzią okazały się regiony KRLD przy granicy z Chinami.

30 września– Kim Dzong Un czterogwiazdkowym generałem. I pewnym następcą ojca?

Podczas pierwszej od 44 lat konferencji Partii Pracy Korei Kim Dzong Un, najmłodszy syn dyktatora KRLD, Kim Dzong Ila, otrzymał stopień czterogwiazdkowego generała i nominację na wiceprzewodniczącego Komisji Obrony Narodowej – najważniejszego organu w strukturze władzy KRLD, na czele którego stoi jego ojciec. Został również członkiem Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei. W porównaniu z wieloletnim procesem przejmowania władzy w państwie przez ojca, budowa jego pozycji w aparacie władzy Korei Północnej przebiega w iście ekspresowym tempie. Tuż po konferencji ukazały się również pierwsze publiczne zdjęcie Kim Dzong Una, stojącego w towarzystwie ojca, najważniejszych polityków i generałów.

10 października
– Umiera Hwang Jang Yop

W wieku 87 lat na zawał serca zmarł Hwang Jang Yop – najważniejszy dygnitarz w historii Korei Północnej, który zdecydował się uciec z totalitarnego reżimu. Przez lata był jednym z najbliższych współpracowników Kim Ir Sena i głównym ideologiem Partii Pracy Korei. Odegrał bardzo dużą rolę we wdrażaniu wymyślonej przez Kim Ir Sena filozofii Dżucze. Pod koniec życia był mentorem organizacji upominających o przestrzeganie praw człowieka w Korei Północnej.

12 listopada – Szczyt G-20 w Seulu

Zakończenie wojny walutowej, wspieranie wolnego rynku oraz wymiany handlowej – oto postulaty zawarte w komunikacie wieńczącym dwudniowy, zakończony właśnie szczyt państw G-20 w Seulu. Najważniejsi światowi zastanawiali się przede wszystkim nad „system wczesnego ostrzegania” przed globalnym kryzysem, by nie dopuścić do jego powtórki. Wezwali również do powstrzymania przed dewaluowaniem walut, co źle wpływa na konkurencyjność reformowanych gospodarek. Na szczycie nie pominięto też kwestii Korei Północnej, zwłaszcza zagadnienia programu atomowego, rozwijanego przez ten kraj. Nie obyło się bez ostrych protestów alter- i antyglobalistów, a także przeciwników prezydenta Lee. Interweniowała policja.

16 listopada– Nowy reaktor na lekką wodę w północnokoreańskim ośrodku atomowym

Media w Korei Południowej podały, że Północ buduje reaktor nuklearny na lekką wodę w ośrodku atomowym w Yeongbyeon (czyt. jongbion). Szef MSZ Republiki Korei oświadczył, że jeśli doniesienia te się potwierdzą, oznacza to złamanie nałożonych na Północ sankcji. Ponieważ paliwem reaktora na lekką wodę jest nisko wzbogacony uran, budzi to podejrzenia, że KRL-D wzbogaca ten pierwiastek. Koreańczycy z Północy przeprowadzili jak na razie dwa testy broni atomowej – w 2006 i 2009 roku.

23 listopada– Atak Północy na wyspę Yeonpyeong

Cztery osoby (w tym dwóch cywili) zginęły, a kilkanaście osób odniosło rany podczas ataku artyleryjskiego ze strony Korei Północnej na wyspa Yeonpyeong na Morzu Żółtym. Armia Południa została postawiona w stan najwyższej gotowości, prezydent Lee Myung Bak zapowiedział już “stanowczą odpowiedź” wobec KRLD. Yeonpyeong leży w pobliżu granicy obu Korei i zaledwie 80 kilometrów na północny zachód od Incheon, sąsiadującego z Seulem miasta, w którym znajduje się najważniejsze lotnisko Korei Południowej. Spłonęło około 70 domów, choć na szczęście większość z około 200 pocisków spadła na tereny należące do wojska.

26 listopada – Dymisja ministra obrony narodowej Korei Południowej. Za niewłaściwą reakcję na ostrzał wyspy Yeonpyeong

Minister obrony Korei Południowej podał się do dymisji, Północ zapowiada nowe ataki w odpowiedzi na „prowokacje”, a mieszkańcy wyspy Yeonpyeong liczą straty po artyleryjskim ataku na swoje domy – sytuacja na Półwyspie Koreańskim znów stała się wyjątkowo napięta. Tymczasem media nie zostawiały suchej nitki na władzach Południa za zbyt łagodną i spóźnioną reakcję na ostrzał z KRLD. Z rządu musiał odejść obwiniany nie tylko o złą reakcję na atak, ale też werbalne gafy minister obrony, Kim Tae-young. Tuż po ostrzale powiedział, że nie wyklucza wyprzedzającego nalotu na północnokoreańskie instalacje atomowe. Słowa te rozwścieczyły propagandę Północy, która określiła je jako „wypowiedzenie wojny”. Nowym szefem resortu obrony został Kim Kwan-jin, ostatnio doradca prezydenta Lee Myung Baka oraz były szef Połączonego Dowództwa Szefów Sztabów.

28 listopada– Ćwiczenia połączonych sił Korei Południowej i USA

W odpowiedzi na bezpardonowy atak na południowokoreańskich żołnierzy oraz ludność cywilną, siły Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych przeprowadziły na wodach Morza Żółtego wspólne manewry, które miały stanowić pokaz siły wobec reżimu Kim Dzong Ila. Wziął w nich udział między innymi największy atomowy lotniskowiec marynarki wojennej USA, USS George Washington, z 6000 żołnierzy i 75 samolotami bojowymi na pokładzie. Tymczasem na terytorium Korei Północnej, w pobliżu granicy obu Korei, miała miejsce seria sześciu wybuchów, związanych prawdopodobnie z ćwiczeniami armii KRLD.

1 grudnia – Ciąg dalszy zamieszania po ataku na wyspę Yeonpyeong

Prezydent Republiki Korei Lee Myung-bak znalazł się w ogniu krytyki, a szef wywiadu Południa Won Sei-hoon przyznał się do analitycznej porażki – to dalsze echa ataku KRLD na wyspę Yeonpyeong z 23 listopada. Szef wywiadu Korei Południowej Won Sei-hoon (czyt. łon se hun) oświadczył, że kierowana przez niego instytucja już w sierpniu wiedziała o prowadzonych na Północy przygotowaniach do artyleryjskiego ataku na Yeonpyeong, jednak nie potraktowała poważnie doniesień o możliwym ataku na ludność cywilną. Wbrew pozorom, wśród zwykłych obywateli południowej części Półwyspu Koreańskiego panuje spokój. Są oni przyzwyczajeni do ciągłego zagrożenia ze strony nieobliczalnych sąsiadów z Północy.

9 grudnia– WikiLeaks o Korei Północnej

Korea Północna pomaga Birmie w budowie programu atomowego – wynika z depesz amerykańskich dyplomatów, ujawnionych przez portal WikiLeaks. Jedna z analiz na temat współpracy KRLD i Birmy w dziedzinie atomu została sporządzona w listopadzie 2009 roku. Stwierdzono w niej, że „na pewno coś się dzieje” w kwestii współpracy militarnej między obiema dyktaturami. To nie pierwsza interesująca informacja na temat Korei Północnej, ujawniona przez WikiLeaks. Wcześniej okazało się między innymi, że Chińczycy przyznali Amerykanom, iż na dobrą sprawę nie mają wpływu na poczynania KRLD – mimo, że w światowej opinii publicznej Chiny uchodzą za jedyny kraj, który jest w stanie skutecznie oddziaływać na politykę reżimu w Pjongjangu.

20 grudnia – Kolejne ćwiczenia wojsk Korei Południowej na Morzu Żółtym

Na Morzu Żółtym, w pobliżu ostrzelanej przez komunistyczną Północ wyspy Yeonpyeong, odbyły się manewry wojsk Korei Południowej, mające stanowić pokaz siły wobec reżimu w Pjongjangu. Ćwiczenia potrwały zaledwie półtorej godziny – w ich trakcie przeprowadzono symulację odpowiedzi na morską inwazję sił Korei Północnej. Podczas manewrów wystrzelono prawdziwe pociski artyleryjskie. Choć propaganda KRLD zapowiadała stanowczą, militarną odpowiedź na „prowokacje” Południa, skończyło się tylko na groźbach. Nie doszło do powtórki ataku z 23 listopada, w którym zginęły cztery osoby, w tym dwóch cywili.

21 grudnia – Gubernator stanu Nowy Meksyk w Korei Północnej. Na polecenie Obamy?

Gubernator stanu Nowy Meksyk Bill Richardson zakończył nieoficjalną, sześciodniową wizytę w Korei Północnej, w trakcie której przekonywał Koreańczyków do powrotu do sześciostronnych rozmów na temat programu nuklearnego. Namawiał również władze KRLD do złagodzenia agresywnej retoryki wobec sąsiadów z Południa. Władze w Seulu skrytykowały wizytę Amerykanina w Pjongjangu. Ich zdaniem, reżim KRLD może rozmowy z Richardsonem wykorzystać propagandowo – jako dowód, że Amerykanie chcą rozmawiać z Kim Dzong Ilem ponad głowami przywódców Południa.

Marta Polkowska
Źródło: polska-azja.pl
Autorka jest również współpracowniczką serwisu NorthKorea.pl.

NorthKorea.pl to portal o Korei Północnej.Jeśli chcecie Państwo otrzymywać newsletter z najważniejszymi informacjami z Korei Północnej, to proszę o wysłanie maila na northkoreapl@gmail.com.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka