Powstrzymanie skutków wojny walutowej, wspieranie wolnego rynku oraz wymiany handlowej – oto postulaty zawarte w komunikacie wieńczącym dwudniowy, zakończony właśnie szczyt państw G-20 w Seulu. Podczas spotkania najważniejsi światowi przywódcy rozmawiali również o Korei Północnej. Ale przede wszystkim zastanawiali się nad stworzeniem „systemu wczesnego ostrzegania” przed globalnym kryzysem, by nie dopuścić do jego powtórki.
Prezydent Korei Południowej Lee Myung Bak powiedział na konferencji podsumowującej szczyt, że już w pierwszej połowie przyszłego roku zostanie zatwierdzony szczegółowy plan walki z następstwami wojny walutowej. Dodał, że dołączone do niego zostaną propozycje „wskaźników wczesnego ostrzegania”, które pozwolą na wynajdywanie ich oraz szybką pomoc państw zagrożonych kryzysem. Dokumenty te mają przygotować ministrowie finansów państw G-20.
Światowi przywódcy wezwali również do powstrzymania przed dewaluowaniem walut, co źle wpływa na konkurencyjność reformowanych gospodarek. Na seulskim szczycie szefowie 20 najlepiej rozwiniętych ekonomicznie państw świata nie mogli pominąć kwestii Korei Północnej, zwłaszcza zagadnienia programu atomowego, rozwijanego przez ten kraj.
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew dla agencji Yonhap, że byłby „zadowolony z powrotu KRL-D do rozmów sześciostronnych”. Zapewnił, że gdy do nich dojdzie, Rosja będzie wspierać propozycje rozbrojeniowe Chin, Japonii, Korei Południowej i USA. Dodał również, że we współpracy ekonomicznej widzi klucz do zapewnienia stabilizacji politycznej w regionie.
Przywódca Chin Hu Jintao w wywiadzie dla „JoongAng Ilbo” nie odniósł się bezpośrednio do problemu relacji z Koreą Północną. Powiedział jednak, że Chiny „chcą przewodzić pokojowym negocjacjom na temat przyczyn tarć i sporów w regionie, z naciskiem na dążenie do jedności i współpracy”.
W Seulu nie obyło się bez ostrych protestów alter- i antyglobalistów, a także przeciwników prezydenta Lee. Interweniowała policja. Następny szczyt G-20 odbędzie się we Francji, w listopadzie 2011 roku.
Marta Polkowska
Źródło: DailyNK, Yonhap News
Autorka jest również współpracowniczką portalu NorthKorea.pl.
NorthKorea.pl to portal o Korei Północnej.Jeśli chcecie Państwo otrzymywać newsletter z najważniejszymi informacjami z Korei Północnej, to proszę o wysłanie maila na northkoreapl@gmail.com.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka