Na przełomie września i października 2010 r. w Pjongjangu odbyła się pierwsza od 30 lat konferencja PPK. Delegaci zatwierdzili następcę Kim Jong Ila oraz poinformowali o nowym składzie głównych organizacji partyjnych PPK. Powołany został także nowy skład KC PPK. Panowanie Kim Jong Ila zostało ponownie potwierdzone i podkreślone: Podczas tej konferencji, Kim Jong Il został ponownie mianowany Pierwszym Sekretarzem PPK. Został także kolejny raz wybrany na przewodniczącego Prezydium Biura Politycznego KC PPK i Centralnej Komisji Wojskowej oraz został członkiem Biura Politycznego KC PPK, a także członkiem KC PPK.
Konferencja została przesunięta o kilka tygodni, miała się odbyć we wrześniu 2010 r. Spekulowano na temat przesunięcia terminu konferencji, w rozmowach pojawiał się wątek m. in. konfliktu wewnętrznego w Partii. Autor niniejszej pracy uważa, że konferencja została opóźniona wyłącznie z powodu złego stanu zdrowia Kim Jong Ila. Wewnętrzne konflikty partii zdarzają się, ale nie są w stanie zmienić układu sił w Korei Północnej.
Podczas wyżej wspomnianej konferencji został przedstawiony syn Kim Jong Ila: Kim Jong Un. Tuż po zakończeniu kongresu uznano go za następcę Kim Jong Ila. Yang Hyong Sop, jeden z dygnitarzy reżimu Korei Północnej i członek rodziny Kim Jong Ila, stwierdził, że wielkim honorem i zaszczytem będzie dla niego i wszystkich Koreańczyków służba dla Kim Jong Una, następcy obecnego przywódcy Korei Północnej, Kim Jong Ila. Był to pierwszy wygłoszony publicznie komentarz przedstawiciela władz w Pjongjangu na temat sukcesji władzy w tym kraju. Kim Jong Un, wraz z siostrą Kim Jong Ila, został mianowany cztero-gwiazdkowym generałem KAL i wiceprzewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej. Dodatkowo warto zauważyć, że Kim Jong Un jest przedstawiany w mediach północnokoreańskich nie w otoczeniu ojca, ale w otoczeniu wojskowych. Linia wojskowa jest dodatkowo podkreślana, ponieważ Kim Jong Un jest nazywany „młodym bohaterem Koreańskiej Armii Ludowej”.
Najbliźsi członkowie rodziny Kim Jong Ila zyskali nowe posady polityczne. Ri Yong Ho, Choe Yong Rim zostali powołani do Prezydium PPK. Inni członkowie tej organizacji, Jo Myong Rok i Kim Yong Nam mają ponad 80 lat i są schorowani. Siostra Kim Jong Ila, Kim Kyung Hee została mianowana 4-gwiazdkowym generałem KAL, została wybrana do KC Biura Politycznego, a jej mąż został członkiem Biura Politycznego KC PPK i członkiem Centralnej Komisji Wojskowej PPK. Ri Yong Ho, Kim Yong Nam i Choe Yong Rim to krewni Kim Jong Ila, a Jo Myong Rok walczył z dziadkiem Kim Jong Una w wojnie koreańskiej. Konferencja Partyjna potwierdza więc, że władza w Korei Północnej skupia się w rękach członków rodziny Kim Jong Ila.
Czy Kim Jong Un może długo rządzić Koreą Północną ? Kim Jong Un jest następcą Kim Jong Ila, ale może mieć problemy ze skutecznym i sprawnym sprawowaniem władzy, brakuje mu nie tylko doświadczenia w polityce. Przypomnijmy, że ma dopiero prawdopodobnie dopiero 27 lat, ale także brakuje mu bliskich współpracowników. Kiedy Kim Jong Il wspinał się po szczeblach północnokoreańskiej sceny politycznej miał stałe poparcie a m. in. Kim Il, który walczył z Kim Ir Senem przeciwko Japończykóm oraz Choi Hyun. Kim Jong Un może liczyć jedynie na wsparcie ze strony siostry Kim Jong Ila: Kim Kyung Hee. Oficjalna decyzja o przejęciu władzy w Korei Północnej spotkała się także z zniespodziewaną krytyką ze strony najstarszego syna Kim Jong Ila. Kim Jong Nam stwierdził, że jest przeciwko przekazaniu władzy trzeciej generacji rodziny Kimów. Nie sprzeciwia się jednak woli ojca, skoro podjął on taką decyzję i postara się wspierać młodszego brata, Kim Jong Una. Została tutaj poruszona nabożność synowska, jedna z najważniejszych cnót w konfucjanizmie. Naruszanie tej cnoty jest wyjątkowym wskaźnikiem, że Kim Jong Un nie ma stałego poparcia rodziny Kim Jong Ila, i że Kim Jong Nam ma swoją grupę zwoleników w Korei Północnej.
Jak zareagowały Chiny na mianowaniu Kim Jong Una ? Chiny zaakceptowały fakt, że Kim Jong Un będzie następcą ojca i wspierają autokratyczne rządy marksistowskiej dynastii w Korei Północnej. Poparcie Chin jest niezbędne dla Korei Północnej. Świadczą o tym częste wizyty przywództwa Korei Północnej u chińskiego sojusznika, które odbyły się od początku września 2010 r. Jak pokazaliśmy wcześniej, w interesie Chin jest , aby Korea Północna była taka jaka jest obecnie.
NorthKorea.pl to portal o Korei Północnej.Jeśli chcecie Państwo otrzymywać newsletter z najważniejszymi informacjami z Korei Północnej, to proszę o wysłanie maila na northkoreapl@gmail.com.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka