BWA Poznań, salon 1972, fot Jerzy Nowakowski, Archiwum Galerii Miejskiej Arsenał
BWA Poznań, salon 1972, fot Jerzy Nowakowski, Archiwum Galerii Miejskiej Arsenał
Jacek Korabita Kowalski Jacek Korabita Kowalski
429
BLOG

Dostał po pysku. Nomina sunt odiosa. Meble Kowalskich 19

Jacek Korabita Kowalski Jacek Korabita Kowalski Kultura Obserwuj notkę 0

 

 


W książce o Meblach Kowalskich (co to takiego i dlaczego, zobacz poniżej, u dołu) pomieściłem fragmenty rodzinnych wspomnień. Tym razem – z tak zwanego u nas w domu „Związku”. Mowa o Klubie – czyli budynku ZPAP (Związku Polskich Artystów Plastyków) i BWA (Biuro Wystaw Artystycznych) który do dziś stoi pośrodku Starego Rynku w Poznaniu. Nie zdobi go zresztą, jest wszakże mocno uwikłany w dzieje ostatniego półwiecza. Przestał tętnić artystycznym życiem w dramatycznych okolicznościach w roku 1983, po rozwiązaniu ZPAP przez władze. Majątek Związku przejął wówczas neo-związek, władzom uległy. Teraz jest tam Galeria Miejska Arsenał, życie artystyczne wróciło, ale to już nie to samo, co niegdyś.

Barwne wspomnienia Mamy nie zawsze nadają się do druku z pełnymi imionami i nazwiskami… Z różnych przyczyn – politycznych i towarzyszkich – nomina sunt odiosa.

Przy okazji serdecznie dziękuję Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu za udostępnienie archiwalnych zdjęc na użytek książki i promocji tejże.

Po studiach nadal żyliśmy wszyscy towarzysko, utrzymywaliśmy bliskie kontakty. Wszystko kręciło się wokół naszego klubu, czyli Związku Polskich Artystów Plastyków. Przyjęcie do Związku oznaczało wejście w wielki świat artystów, w większości starszych od nas, z którymi odtąd byliśmy po imieniu. Wydawało nam się, że to już jacyś starcy, a to byli przeważnie trzydziestolatkowie. […] Pierwszy klub, niezwykle uroczy, mieścił się na zapleczu kamienicy przy Placu Wolności przy obecnym banku PKO. […] Ktoś przynosił smalec, smarowaliśmy kawały chleba, wieczorem ktoś zasiadał do fortepianu, zaczynaliśmy tańczyć […] Wkrótce jednak ten klub został nam zabrany i dano nam nowy na Starym Rynku, którego zresztą pod względem architektury nie ceniliśmy. Tak zwany Arsenał i Biuro Wystaw Artystycznych [BWA] na Starym Rynku. Tam znajdowały się już prawdziwe biura, sekretarki, sale wystawowe – a na dole bar i mnóstwo stolików, zawsze gwarno. […] Bywało, że imprezy przenosiły się do domu, bo późnym wieczorem klub zamykano. Jeden z naszych kolegów skorzystał z tego, że jego żona wyjechała, ściągnął całe towarzystwo do siebie na noc, i dalej wszyscy się bawili i tańczyli. Skończyło się głupio i niewesoło, bo koniecznie chciał zbulwersować towarzystwo, w którym wszyscy udawali, że są tacy obyci, tacy śmiali. On i jedna nasza koleżanka wygasili światło, rozebrali się do naga – i nagle światło zapalili, i tańczyli dalej. Wszyscy uciekli zażenowani, ale co najlepsze, wtedy właśnie niespodziewanie wróciła jego żona i dostał publicznie po pysku. Jak w kiepskiej komedii. Takich rzeczy zdarzało się niemało. [wspomnienia Bogusławy Michałowskiej-Kowalskiej, z książki JK „Meble Kowalskich. Ludzie i rzeczy”, Wydawnictwo Dębogóra, Poznań 2014]

 

Najbliższe spotkanie z Meblami Kowalskich – ale jednak JESZCZE NIE Z KSIĄŻKĄ – na Targach Rzeczy Ładnych: Warszawa, Plac Unii, sobota-niedziela 22-23 XI, przez cały czas na stoisku firmy Nowymodel.org, wykład na powierzchni ogólnej (godzina tegoż wkrótce podaną zostanie).

Meble Kowalskich – pierwsza i bodaj najpopularniejsza polska meblościanka lat 60.-70. to moje rodzeństwo, czyli projekt moich rodziców, Bogusławy i Czesława Kowalskich. Napisałem o tym właśnie rodzinną książkę – którą przedstawiał będę tutaj Szanownym Czytelnikom we fragmentach (Jacek Kowalski, „Meble Kowalskich. Ludzie i rzeczy”, Wydawnictwo Dębogóra, Poznań 2014). Promocjom książki towarzyszą spotkania i pokazy krzesła projektu mego Ojca (było zaprojektowane w komplecie do Mebli Kowalskich, ale nigdy nie skierowano go do produkcji – zaczynamy teraz, wykonuje owo krzesło firma Nowymodel.org) . Jest też strona www  Mebli Kowalskich |  i Fanpage  Mebli Kowalskich.

poprzednie odcinki:

http://korabita.salon24.pl/615439,rewolucja-meblowa-w-prl-meble-kowalskich-premiera-ksiazki-14

http://korabita.salon24.pl/615672,warszawa-contra-poznan-meble-kowalskich-ksiazka-krzeslo-15

http://korabita.salon24.pl/615803,sentymenta-do-mebli-kowalskich-antologia-16


http://korabita.salon24.pl/615950,nie-wstydz-sie-krzyza-a-meble-kowalskich-nr-17

http://korabita.salon24.pl/616135,kolosalny-mankament-o-meblach-kowalskich-18

http://korabita.salon24.pl/616423,17-wrzesnia-i-witanie-bolszewikow-meble-kowalskich-nr-18

Zobacz galerię zdjęć:

Dawne poznańskie BWA i Klub ZPAP, IV 1980, fot Teresa Fitzner, Archiwum Galerii Miejskiej Arsenał
Dawne poznańskie BWA i Klub ZPAP, IV 1980, fot Teresa Fitzner, Archiwum Galerii Miejskiej Arsenał Meble Kowalskich na wystawie
w poznańskim BWA, 1965, Fot. Józef Myszkowski, Archiwum Galerii Miejskiej Arsenał (fragment) konkurs meblarski 1973, BWA Poznań, fot. Archiwum Galerii Miejskiej Arsenał A.Kurzawski & B.Kurka, wystawa grafiki Jerzego
Rybarczyka, 1973, fot.
Teresa Fitzner, Archiwum Galerii Miejskiej Arsenał (fragm)

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura