Kontada Kontada
104
BLOG

Emerytura prokuratora

Kontada Kontada Emerytury Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Od 1 stycznia 1998 r. na podstawie ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 1997 r. nr 124, poz. 782, z późn. zm.) prokuratorzy zostali wyłączeni z powszechnego systemu ubezpieczenia społecznego, a od ich wynagrodzeń nie opłaca się składek na to ubezpieczenie.

Prawo o ustroju sądów powszechnych dotyczy również prokuratorów, mimo że prokuratura nie jest zaliczana przez Konstytucję RP do organów władzy sądowniczej. Wchodzi jednak w skład organów wymiaru sprawiedliwości. Status sędziego i prokuratora w zakresie wymogów zawodowych, wynagrodzenia, praw i obowiązków oraz zabezpieczenia społecznego zawsze były równe.

Instytucję stanu spoczynku prokuratorów reguluje ustawa z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze (Dz.U. z 2022 r. poz. 1247, z późn. zm.) oraz ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2072, z późn. zm.).

Prokurator przechodzi w stan spoczynku w wieku 65 lat, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Prokurator Generalny na wniosek prokuratora może wyrazić zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, nie dłużej niż do ukończenia przez prokuratora 70 roku życia. Prokurator Generalny wydaje taką decyzję po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym oraz opinii właściwego prokuratora przełożonego. Zainteresowany prokurator przedstawia zaświadczenie, że jest zdolny ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków prokuratora.

Prokurator na swój wniosek może przejść w stan spoczynku również przed ukończeniem 65 roku życia i zachować prawo do uposażenia. Musi jednak spełnić warunek wieku oraz stażu na stanowisku sędziego lub prokuratora. Musi ukończyć 55 lat i mieć staż wynoszący minimum 25 lat (kobieta) albo ukończyć 60 lat i mieć staż wynoszący minimum 30 lat (mężczyzna). Z tego uprawnienia mogą skorzystać osoby, które spełniły wymagane warunki do 31 grudnia 2017 r. Ponadto prokurator będący kobietą może na swój wniosek przejść w stan spoczynku po ukończeniu 60 lat, niezależnie od okresu przepracowanego na stanowisku prokuratora lub sędziego.

W stan spoczynku może zostać przeniesiony prokurator:

  • który z powodu choroby lub utraty sił został uznany przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków prokuratora,
  • który bez uzasadnionej przyczyny nie poddał się badaniu przez lekarza orzecznika lub komisję lekarską ZUS, w przypadku gdy z żądaniem badania wystąpił przełożony prokuratora,
  • w razie zmiany ustroju prokuratury lub zmiany granic okręgów prokuratury, jeżeli nie został przeniesiony do innej jednostki prokuratury.

Prokuratorowi przechodzącemu lub przeniesionemu w stan spoczynku z powodu wieku, choroby lub utraty sił przysługuje uposażenie w wysokości 75% wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku.

Prokuratorowi, który został przeniesiony w stan spoczynku z powodu zmiany ustroju prokuratury lub zmiany granic okręgów prokuratury, przysługuje do czasu ukończenia 65 lat uposażenie w wysokości wynagrodzenia pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj4 Obserwuj notkę
Kontada
O mnie Kontada

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo