Kontada Kontada
126
BLOG

Jak znaleźć dokumentację płacową zlikwidowanego zakładu pracy?

Kontada Kontada Gospodarka Obserwuj notkę 2
Co zrobić, gdy zatrudniający Cię zakład pracy nie istnieje lub został zlikwidowany. W takim przypadku, osoba ubiegająca się o emeryturę powinna ustalić, czy w miejsce zlikwidowanego pracodawcy powstał inny zakład pracy, który przejął dokumentację osobową i płacową pracowników od swojego poprzednika.

Osoba przechodząca na emeryturę musi dostarczyć do ZUS dokumenty potwierdzające staż pracy oraz wysokość uzyskiwanych zarobków. Jeśli zakład pracy, który nas zatrudniał, już nie istnieje, to dokumentacja może znajdować się u przechowawcy dokumentacji. Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu może wtedy wystawić następca prawny pracodawcy, u którego pracownik był kiedyś zatrudniony.

Jeśli likwidacja lub upadłość jest jeszcze w toku można zwrócić się do likwidatora lub syndyka masy upadłościowej o wystawienie odpowiedniego zaświadczenia na druku ZUS Rp-7. W sytuacji, gdy likwidacja lub upadłość zakładu pracy już się zakończyła, pracownik nie uzyska już takiego zaświadczenia od likwidatora lub syndyka. 

Może mieć miejsce sytuacja, że zakład pracy został zlikwidowany i w jego miejsce nie powstał inny podmiot, który wstąpiłby w jego prawa i obowiązki, przejmując jednocześnie dokumentację pracowniczą. W takim przypadku może skorzystać z bazy zlikwidowanych bądź przekształconych zakładów pracy utworzonej przez ZUS. W sytuacji, gdy osoba zamierzająca ubiegać się o emeryturę nie dotarła do informacji o miejscu przechowywania dokumentacji swojego byłego pracodawcy w bazie zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy, pozostaje poszukiwanie tej dokumentacji innymi, możliwymi sposobami.

  • Jeśli zlikwidowany zakład pracy był jednostką państwową,  możesz zwrócić się do organu założycielskiego albo organu nadrzędnego takiej jednostki, np. wojewody, właściwego ministerstwa, z zapytaniem, gdzie może się znajdować dokumentacja pracownicza po zlikwidowanym zakładzie pracy.
  • Jeżeli zakład pracy był spółdzielnią, dokumentacja osobowo-płacowa jego pracowników może znajdować się w związku rewizyjnym, w którym spółdzielnia była zrzeszona. Jeśli związku takiego nie ma lub został zlikwidowany, dokumentację może posiadać Krajowa Rada Spółdzielcza.
  • Jeżeli natomiast zlikwidowany zakład pracy był prywatnym podmiotem, dokumentacja może znajdować się u prywatnego przechowawcy. Informacji o miejscu przechowywania dokumentacji powinien udzielić likwidator lub syndyk masy upadłościowej, a także wydział rejestrowy sądu właściwego ze względu na siedzibę firmy.
Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj2 Obserwuj notkę
Kontada
O mnie Kontada

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (2)

Inne tematy w dziale Gospodarka