----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Walne zgromadzenie akcjonariuszy EuRoPol Gazu wybrało Mirosława Dobruta na nowego prezesa spółki. Dobrut jest też wiceprezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
EuRoPol Gaz eksploatuje polski odcinek gazociągu jamalskiego, którym rosyjski gaz płynie do Europy Zachodniej; udziały w spółce - po 48 proc. - mają Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz rosyjski Gazprom. 4 proc. należy do Gas-Tradingu.
Z informacji PAP wynika, że w związku z przejęciem steru w EuRoPol Gazie, Dobrut najprawdopodobniej zrezygnuje z funkcji wiceprezesa w PGNiG.
Walne zdecydowało również o wyborze Zdzisława Jamki na stanowisko członka zarządu EuRoPol Gazu; ze składu zarządu spółki odwołano natomiast Michała Kwiatkowskiego i Jerzego Tabakę.
- Upłynął termin delegowania członków rady nadzorczej do zarządu, w związku z tym walne zgromadzenie akcjonariuszy odwołało zawieszonych członków zarządu: Michała Kwiatkowskiego i Jerzego Tabakę oraz powołało nowych członków zarządu - wyjaśnił PAP przewodniczący rady nadzorczej PGNiG Stanisław Rychlicki.
We wtorek minął termin tymczasowego oddelegowania członków rady nadzorczej do zarządu EuRoPol Gazu.
W styczniu rada nadzorcza operatora zawiesiła trzech członków zarządu spółki: prezesa Michała Kwiatkowskiego, wiceprezesa Jurija Kałuskiego oraz członka zarządu Jerzego Tabakę. Obowiązki prezesa i wiceprezesa tymczasowo przejęli szefowie PGNiG (Michał Szubski) i Gazpromu Export (Aleksander Miedwiediew). Zmiany w zarządzie miały zagwarantować uporządkowanie nierozwiązanych dotychczas kwestii EuRoPol Gazu "w duchu przygotowywanego porozumienia międzyrządowego".
Chodzi o porozumienie rządów Polski i Rosji w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 roku. Porozumienie, choć wynegocjowane, nie zostało jeszcze podpisane. Polski resort gospodarki czeka na podanie terminu przez Rosjan.
Podpisanie dokumentu międzyrządowego, a także aneksu do kontraktu z Gazpromem zwieńczy blisko roczne rozmowy na temat uzupełniania dostaw - po tym, gdy na początku ubiegłego roku gaz przestał nam dostarczać rosyjsko-ukraiński pośrednik RosUkrEnergo. Spółka przesyłała Polsce 2,3 mld m sześc. surowca rocznie. Zawarty w 2006 roku kontrakt PGNiG ze spółką RosUkrEnergo miał obowiązywać do 31 grudnia 2009 roku.............
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
III ZOBOWIĄZANIA RZĄDZĄCYCH W ZAKRESIE POLITYKI BEZPIECZEŃSTWA ENERGETYCZNEGO:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.mg.gov.pl/files/upload/8134/Polityka%20energetyczna%20ost.pdf
Dokument przyjęty
przez Radę Ministrów
w dniu 10 listopada 2009 roku
"(....)
1.3. Narzędzia realizacji polityki energetycznej
Do głównych narzędzi realizacji polityki energetycznej naleŜy zaliczyć:
• Regulacje prawne określające zasady działania sektora paliwowo-energetycznego
oraz ustanawiające standardy techniczne,
• Efektywne wykorzystanie przez Skarb Państwa, w ramach posiadanych kompetencji,
nadzoru właścicielskiego do realizacji celów polityki energetycznej,
• BieŜące działania regulacyjne Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, polegające
na weryfikacji i zatwierdzaniu wysokości taryf oraz zastosowanie analizy typu
benchmarking w zakresie energetycznych rynków regulowanych,
• Systemowe mechanizmy wsparcia realizacji działań zmierzających do osiągnięcia
podstawowych celów polityki energetycznej, które w chwili obecnej nie są
komercyjnie opłacalne (np. rynek „certyfikatów”, ulgi i zwolnienia podatkowe),
• BieŜące monitorowanie sytuacji na rynkach paliw i energii przez Prezesa Urzędu
Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki
oraz podejmowanie działań interwencyjnych zgodnie z posiadanymi kompetencjami,......"
itp.itd.........
==============================================================================
nie ma sensu cytować dalej tych bajek – rzeczywistość wygląda właśnie tak, jak wygląda dzisiejsza świadomość rządzących na temat otaczających ich realiów, za które teoretycznie powinni być odpowiedzialni…
O dzisiejszej umowie Europolgazu z Gazpromem nie miał pojęcia premier (co przyznał na briefingu prasowym!) oraz odpowiadający za gospodarkę v-ce premier (tak podały media), o ministrze skarbu nie wspominając….
CHYBA TYLE WYSTARCZY… - dalej już „nie chce mi się o tym gadać”!
(zakładam, że nie napisano tej umowy wczoraj na kolanie.... stanowisko Putina w sprawie rurociągu, też nie jest znane rządzącym od pół godziny...)