Świat Indian dla wielu Polaków jest światem egzotycznym, dalekim i wspomnieniem młodości, kiedy to zaczytywali się młodzieżowymi opowieściami o Indianach autorstwa Arkadego Fiedlera, Szklarskich, Karola Maya o Indianach.
Pow Wow to festiwal wzorowany na spotkaniach indiańskich z przełomu XIX i XX w. Były to zazwyczaj letnie zgromadzenia wędrownych plemion lub międzyplemienne spotkania. Podczas współczesnych Pow Wow w USA i Kanadzie kultywuje się stare tradycje, obyczaje, popularyzuje się kultury swoich plemion i narodów, odtwarza muzykę, tańce i pieśni.
Podczas Pow Wow, zarówno w Ameryce Północnej, Europie i w Polsce odbywają się konkursy taneczne dla uczestników Festiwalu, ale również wspólne tańce społeczne tzw. intertribal czy round dance, towarzyskie zabawy muzyczne i taneczne, do których zaprasza się uczestników spoza kręgu tancerzy Pow Wow, obecną na Festiwalu publiczność i zaproszonych Gości.
W Polsce są organizowane dwa festiwale Pow Wow - wiosną w Uniejowie, jesienią od dwóch lat w Poznaniu. Tegoroczne jesienne Pow Wow odbędzie się w sobotę 20 października 2018 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 na poznańskich Krzesinach (ul.Tarnowska 27). Rozpoczyna się o godz. 14.30 uroczystych wejściem, tzw. Grand Entry.
Międzynarodowe festiwale Pow Wow w Polsce są częścią europejskiej sieci festiwali propagujących kultury indiańskie z wielu regionów Ameryki Północnej. Uczestnikami Pow Wow w Polsce są nie tylko Polacy, ale i goście z Niemiec, Rosji, Danii, Szwecji, Anglii, Czech, Słowacji, Litwy i Finlandii.
Organizatorem Pow Wow w Poznaniu jest poznañskie środowisko indianistyczne i Bieg Na Rzecz Ziemi organizujące różne kulturalne przedsięwzięcia propagujące kultury Indian w Polsce, m.in. Bieg Na Rzecz Ziemi, inspirowany na indiańskich Świętych Biegach organizowanych na całym świecie, Festiwal Kultur Indiańskich Made in Native America w Poznaniu, wizyty indiańskich gości w Polsce, m.in. GoodShielda Aquilara (Lakota/Yaqui), koordynatora Buffalo Field Campaign oraz Roberta Soto, wiceprzewodniczącego Rady Plemiennej Apaczów Lipan.
Wszelkie szczegóły organizacyjne będą publikowane na facebookowej witrynie pod adresem:
https://www.facebook.com/search/top/?q=xvii%20jesienne%20pow%20wow%20%3%2017th%20autumn%20polish%20pow%20wow%20%3A%20pozna%C5%84%202018.
Organizacja Festiwalu Pow Wow w Poznaniu była możliwe dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Poznania.
Komentarze
Pokaż komentarze (6)