Na pytanie Agnieszki Kublik o to, czy dużo czyta, Palikot w dzisiejszym wywiadzie dla Wyborczej odpowiada:
"Każdego dnia dwie godziny. W weekend w moim domu na Suwalszczyźnie czytam po grecku presokratyków [filozofowie przyrody, żyli i działali przed Sokratesem, np. Tales z Miletu i Demokryt] i tłumaczę ich sobie na polski oraz niemiecki. To rodzaj medytacji niezbędny, żeby zupełnie nie zatracić się w polityce."
http://wyborcza.pl/1,75248,12959952,Palikot__Musze_byc_chamem.html#ixzz2DpWTKtp0
Teksty greckie czytane w oryginale. Filozofowie greccy żyjący przed Sokratesem, a więc ci najbardziej od nas odlegli, tajemniczy, czyli sięganie do źródeł europejskiej kultury. Tales i Demokryt - coś nam się kołacze w pamięci z lekcji fizyki, hm, zatem Palikot to nie tylko miłośnik mądrości, ale i uczony jak się patrzy. No i języki zna, starożytną grekę przekłada na niemiecki. Brzmi nieźle, prawda?
Jest jednak pewien problem, bowiem myśl presokratyków, ich dzieła, to okruchy zachowane w tekstach późniejszych myślicieli. Ponadto Palikot nie musi się fatygować, już ktoś przed nim przełożył zachowane zdania i frazy na niemiecki.
Również na język polski tłumaczono presokratyków, że wymienię W. Heinricha i Wita Jaworskiego.
Chciałbym również dowiedzieć się, bo moim zdaniem jest to sensacja naukowa, skąd bierze Palikot do przekładu oryginalne zdania z tekstów Talesa, bowiem według dostępnej wiedzy Tales nie napisał żadnego dzieła, a wzmianki o nim pochodzą przede wszystkim od Arystotelesa i Diogenesa Laertiosa.
P.S.
Palikot marksista
linki do książki FYMa Czerwona strona księżyca: fymreport.polis2008.pl 65,2 MB 88 MB ebook 147 MB Zwolennikom Platformy i Komorowskiego
Jestem poetą. To znaczy nazywam rzeczy imieniem:
na świat mówię - świat, na kraj - Ojczyzna,
czasem mówię chmurnie na durniów - durnie.
Tadeusz Borowski
Kiedy jednak długi szereg nadużyć i uzurpacji, zmierzających stale w tym samym kierunku, zdradza zamiar wprowadzenia władzy absolutnej i despotycznej, to słusznym i ludzkim prawem, i obowiązkiem jest odrzucenie takiego rządu oraz stworzenie nowej straży dla własnego przyszłego bezpieczeństwa.
Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych
Być może kiedyś będę zmuszony pragnąć klęski mego państwa, a to w przypadku, gdy przestanie całkowicie zasługiwać na dalsze trwanie, gdy nie może już być żadną miarą uznane za państwo sprawiedliwości i prawa - krótko mówiąc, gdy zaprzeczy swej naturze państwa. Ale taka decyzja jest decyzją przerażającą; nosi ona nazwę "obowiązku zdrady."
Paul Ricoeur "Państwo i przemoc"
kontakt: okolice@o2.pl
Discover the playlist Asa with Asa
NAJWIĘKSZY TEATR ŚWIATA
Siedzę na twardym krześle W największym świata teatrze Patrzę i oczom nie wierzę Nie wierzę, ale patrzę Przede mną mroczna scena Nade mną wielka kurtyna A przedstawienie zaraz się zacznie Codziennie się zaczyna Tragiczni komedianci Od tylu lat ci sami Niepowtarzalne stworzą kreacje Zamieniając się znowu rolami Ten, który dziś gra króla Do wczoraj nosił halabardę A jutro będzie tylko błaznem Prawa tej sceny są twarde Premiera za premierą Pomysłów nie zabraknie Publiczność zna ich wszystkie sztuczki A jednak cudów łaknie Po każdej plajcie antrakt A po nim znów premiera I jeszcze większa plajta A teatr nie umiera Siedzę na twardym krześle w największym świata teatrze Patrzę i oczom nie wierzę Nie wierzę, ale patrzę A obok mnie w milczącym tłumie w cieniu tej wielkiej sceny Artyści cisi i prawdziwi Artyści niespełnieni Nie zagram w tym teatrze Nie przyjmę żadnej roli. A serce, a co z sercem A niech tam sobie boli I każdy nowy sezon Niech będzie jak pokuta Stąd przecież wyjść nie można Więc siedzę jak przykuta Do tego właśnie miejsca W największym świata teatrze. Patrzę i oczom nie wierzę Nie wierzę, ale patrzę Pode mną smutna ziemia Nade mną nieba kurtyna Więc czekam aż Reżyser Niebieski Ogłosi wielki finał. Nie wierzę, ale patrzę
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości