Pod takim tytułem ukazała się dawno temu książka Jacka Nawrota. Wydana w 1977 roku, niestety dotąd niewznowiona, a zdecydowanie wznowiona być powinna.
To książka, która każdy rodzic przeczytać powinien, doskonały podręcznik dla wychowujących, rzecz stanowiąca współczesną kontynuację myśli korczakowskiej, acz - z dzisiejszego punktu widzenia - kontynuację poniekąd już archaiczną, głównie z uwagi na postęp techniczny i zmianę dekoracji ustrojowej. Tak jednak jak w przypadku Korczaka, tak i tu upływ czasu w niczym nie zmienia podstawowej zasady wychowania, jaką jest szacunek dla własnego dziecka.
Kilka krótkich fragmentów dla zachęty:
Niech mi ktoś wytłumaczy, dlaczego to wszystko, co u dorosłych z niechęcią określamy "taki sobie nieciekawy typ....", w wydaniu dziecięcym nazywa się "grzeczny"?"
"Prosze nie dyskutować! Tatuś powiedzial, to wystarczy". Nie wystarczy, Skąd dziecko ma wiedzieć, że tatuś ma słuszność? Ten kto ją ma potrafi to uzasadnić. Ono na to czeka, bo chce rozumieć tatusiowe racje. Czy naprawdę tak źle, że chce rozumieć?
"Siedź cicho głuptasie, nikt się ciebie nie pyta!". Ano spróbuj człowieku powiedzieć to samo szefowi, który nie bardzo mądrze przerwał twoją wypowiedź na naradzie. Nie? Dlaczego? Aha, bo nie uszłoby ci to bezkarnie. Czy są jakieś inne powody? Chyba nie. O szefie sam twierdzisz, że jest durniem. O twoim synu tak nie myślisz. Ale nic cię nie kosztuje odezwać się do niego niegrzecznie.
Przeglądam tę książeczkę i stwierdzam, że lepiej przystaje do dzisiejszych czasów, w których groźba utraty pracy i doznania życiowej klęski jest zdecydowanie bardziej realna, niż do tych, w których powstawała. Mimo tego, że majsterkowanie zastąpiono dziś grami komputerowymi. Ale ponoć modelarstwo wciąż w modzie.
Mila Nowacka
Notka opublikowana także w http://milanowacka.latte24.pl/675,no-cos-ty-tata
Lata szczęśliwe są latami zmarnowanymi, praca postępuje tylko w cierpnieniu. Tylko w nieszczęściu poznajemy świat i samych siebie, zdobywamy się na wysiłek i pogłębienie życia, a wiec na to wszystko, dla czego najwięcej warto żyć. (…)Troska rozwija siły ducha. Marcel Proust
redaguje zespół:
Aspen.
Basia007
Basia klika na Salonie24
dobronata
Docent Stopczyk
dry
ehad
Eternity
lagriffe
Lchlip
Mila Nowacka
Michalki
m.m.w.
Mr.Spock
NOTAX
waldburg
Alpejski
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości