W wieku 78 lat zmarła piosenkarka, aktorka i skandalistka Marianne Faithfull, przez wielu kojarzona głównie z szaleństwami lat 60.
Marianne, przez matkę (z domu von Sacher-Masoch) spokrewniona z arystokratycznymi rodami europejskimi i wychowana w szkole katolickiej, już w wieku 17 lat zaczęła występować w klubach w Londynie. Jej talent odkrył menadżer Rolling Stonesów, Andrew Loog Oldham, i dał jej do zaśpiewania i nagrania jeden z kawałków napisanych przez Micka Jaggera i Keitha Richardsa, As Tears Go By.
Piosenka dość niespodziewanie stała się sporym przebojem. Przy tej okazji Faithfull poznała Jaggera i na kilka lat została jego dziewczyną. Para co i rusz wplątywała się w jakieś skandale, związane głównie z seksem i narkotykami, z lubością opisywanymi przez tabloidową prasę. Taki styl życia bardziej negatywnie odbił się na Marianne, która popadła w głębokie uzależnienie. Mówi o tym przejmująca, wręcz przerażająca piosenka Sister Morphine, stworzona przez Faithfull we współpracy z Jaggerem i Richardsem. Poniżej prezentuję nie jej oryginalne nagranie z 1969 roku, lecz znacznie późniejszą wersję live poprzedzoną wypowiedzią Marianne, która opowiada historię powstania utworu.
Lata 70. i 80. to okres wzlotów i upadków Faithfull. Koncertowała i nagrywała płyty, które może nie zdobyły ogromnej popularności, ale były wysoko oceniane przez krytyków i co bardziej wyrobioną publiczność. Z drugiej strony miała częste powroty do nałogu, poddawała się terapiom odwykowym, a nawet przez pewien czas mieszkała w squacie. Wikłała się też w dziwne relacje uczuciowe: jednego ze swych partnerów poznała w… szpitalu psychiatrycznym.
Marianne z nałogu wyszła całkowicie chyba gdzieś na przełomie lat 80. i 90. Do późnych lat życia nagrywała i jeździła w trasy koncertowe. Pojawiała się też okazjonalnie na płytach innych wykonawców, takich jak Metallica. Kilkakrotnie odwiedziła Polskę, m.in. w 2010 roku wystąpiła w Gdańsku na koncercie z okazji 30. rocznicy powstania Solidarności. Zaśpiewała na nim jakże adekwatną piosenkę Johna Lennona Working Class Hero.
Faithfull była nie tylko piosenkarką, ale i aktorką, filmową i teatralną. W 1968 roku wraz z Alainem Delonem – też niedawno zmarłym, niestety – zagrała w skandalizującym filmie The Girl on a Motorcycle.
Film ten można znaleźć w internecie (TUTAJ). Występowała również w poważniejszych produkcjach; zagrała m.in. Ofelię w wyreżyserowanym przez Tony’ego Richardsona Hamlecie, w obu wersjach – teatralnej i filmowej. W 2007 roku była nominowana do Europejskiej Nagrody Filmowej za rolę w filmie Irina Palm. Wcieliła się w nim w postać starszej kobiety, która zostaje prostytutką, żeby zebrać pieniądze na operację wnuka.
Sześć praw kierdela o dyskusjach w internecie
Gdy rozum śpi, budzą się wyzwiska.
Trollem się nie jest; trollem się bywa.
Im mniej argumentów na poparcie jakiejś tezy, tym bardziej jest ona „oczywista”.
Obiektywny tekst to taki, którego wymowa jest zgodna z własnymi poglądami.
Dyskusja jest tym bardziej zawzięta, im mniej istotny jest jej temat.
Trzecie prawo dynamiki Newtona w ujęciu salonowym: każdy sensowny tekst wywołuje bezsensowny krytycyzm, a stopień bezsensowności krytyki jest równy stopniowi sensowności tekstu.
Tymon & Transistors - D.O.B. (feat. Jacek Lachowicz)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura