Według doniesień obecność Zełenskiego w Warszawie ma kluczowe znaczenie w kontekście ekshumacji polskich ofiar UPA. Poprzednie rozmowy między Donaldem Tuskiem a Wołodymyrem Zełenskim miały miejsce w grudniu zeszłego roku we Lwowie. Prezydent Ukrainy ocenił je jako "produktywne", a premier Tusk zapowiedział, że w ramach rewizyty Zełenski odwiedzi Polskę w momencie, gdy kraj obejmie prezydencję w Unii Europejskiej. Więcej TUTAJ
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udał się w środę do Warszawy, gdzie spotka się z polskim premierem Donaldem Tuskiem.
Rozmowy polityków rozpoczną się o godz. 10.35. ONET zaprasza na transmisję z powitania prezydenta. Przywódcy „zorganizują wspólną konferencję prasową o godzinie 11:40 czasu GMT (13:40 czasu kijowskiego)”.
Ostatni zapis gry znajduje się TUTAJ
AKREDYTACJE MEDIÓW
zapisy od 15 stycznia 2025 (środa) godz. 06:10
zapisy do 15 stycznia 2025 (środa) godz. 08:15
Czy TVRepublika dostanie akredytację?
O godz. 13.35, Zełenski spotka się z Andrzejem Dudą w Belwederze. Spotkanie z mediami obu prezydentów zaplanowano na godz. 14.35. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra sportu Sławomira Nitrasa Zełenski chce spotkać się również z prezydentem Warszawy, kandydatem KO na prezydenta Rafałem Trzaskowskim. "W imieniu Ukrainy odznaczy go i podziękuje Warszawie za pomoc w czasie wojny i Ukraińcom, i państwu ukraińskiemu" - powiedział Nitras w radiu RMF FM.
Giekawostka 1.
Rada Najwyższa przyjęła projekt ustawy nr 12378 o normalizacji niektórych kwestii wysyłania i przebywania jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy za granicą w okresie stanu wojennego. W sumie dokument poparło 317 posłów ludowych – poinformował TUTAJ Jarosław Żeleznyak z frakcji „Głos” .
„Przyjęcie projektu ustawy stworzy warunki do uregulowania niektórych kwestii wysyłania jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy do innych krajów w okresie stanu wojennego. Jego wdrożenie przyczyni się do usprawnienia procesu pozyskiwania sprzętu wojskowego z krajów partnerskich, wyposażania odpowiednich jednostek w personel i otrzymany sprzęt, którego opanowanie i przygotowanie do użycia wymaga długich cykli szkolenia” – czytamy w uzasadnieniu do projekt ustawy.
Dokument stanowi, że w czasie stanu wojennego jednostki wojskowe i jednostki Sił Zbrojnych mogą przebywać za granicą w celu zapewnienia bezpieczeństwa, obrony i odparcia agresji na Ukrainę, a także w celu realizacji prawa do samoobrony zgodnie z art. 51 ONZ.
Zdjęcie z Ukrainy:
Ciekawostka 2.
Ukraińscy politycy rozpoczynają przygotowania do wyborów, mając nadzieję na szybsze zakończenie wojny po wyborze Donalda Trumpa. Mówi się, że Zełenski nie tylko zdecydował się kandydować na drugą kadencję, ale także gromadzi wokół siebie zespół, który przygotowuje pewne zmiany. On i jego świta przygotowują się do porzucenia marki „Sługa Narodu”, pod którą został wybrany po raz pierwszy, ponieważ marka ta stała się nieco toksyczna po serii skandalów. Zamiast tego utworzy nową „frakcję” polityczną, którą media na razie roboczo nazywają „Blokiem Zełenskiego”.
Agencja informacyjna RBC Ukraine uważa, że Zełenski pozyska do swojego zespołu posłów, którzy „sprawdzili się” w czasie wojny.
Zakłada się, że rolę kierownika nowej partii będzie pełnić szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak. Mogą się pojawić: minister transformacji cyfrowej Mychajło Fiodorow, były minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba, były szef Administracja Państwowa Obwodu Zakarpackiego Wiktor Mykyta i ambasador w Wielkiej Brytanii Załużn. Po spotkaniu z zespołem Trumpa w Waszyngtonie Jermak podobno udał się do domu przez Londyn, gdzie rzekomo złożył Załużnemu „ofertę nie do odrzucenia”.
W języku istnieją zwroty, które same w sobie nie posiadają określonego znaczenia i dopiero kontekst i sytuacji, w jakiej są wypowiadane, nadaje im znaczenia. By nie zakłócić rudymentarnego toku myślenia, sensu w bezsensie doradzam nie szukać.
Jaką wartość ma człowiek, który nauczył się czytać i pisać, myślenie pozostawiając innym? (Ernst Hauschka)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka