Prokuratura Krajowa pod kierownictwem Adama Bodnara zleciła przeszukanie w klasztorze dominikanów pod wezwaniem św. Stanisława w Lublinie, gdzie miał rzekomo ukrywać się Marcin Romanowski.
Akcję zaczęto 19.12.2024 r.
Sześciu policjantów w kominiarkach, uzbrojonych w pistolety, kamery i aparaty fotograficzne po rozpoznaniu terenu przez policyjne drony wchodzi na teren klasztoru. Następuje dokładne przeszukanie klasztoru, włącznie z częścią prywatną braci. Wystraszeni mieszkańcy oporu nie stawiają, kamery policyjne rejestrują przebieg i gdyby nie latające drony to postronny obserwator pomyślałby, że został cofnięty w czasy gdy panowały UB, MO i ORMO. Po dwóch godzinach poszukiwań, złoczyńcy nie znaleziono i akcję zakończono. (Jest to opis akcji widziany okiem blogera. Stan faktyczny znajduje się TUTAJ)
Kilkanaście dni wcześniej służby specjalnej troski namierzyły samochód, którym Romanowski miał opuścić Polskę.
6 grudnia śledzono więc samochód, którym Romanowski zmierzał do południowej granicy. Operacja przerzutu Marcinka została zakończona w tym samy dniu. Warto dodać, że Marcinek opuścił Polskę jeszcze przed postawieniem aktu oskarżenia.
Więcej TUTAJ
Strona klasztorna poinformowała przełożonych i tu wklejam fragmenty pisma:
![image](//m.salon24.pl/adf0acd26f5a943a1f3feaf84add50e4,860,0,0,0.jpg)
![image](//m.salon24.pl/b78be812641307277441b759ffff759b,860,0,0,0.jpg)
Art. 8. Konkordat
Sprawowanie przez Kościół Katolicki kultu publicznego
1.Rzeczpospolita Polska zapewnia Kościołowi Katolickiemu wolność sprawowania kultu zgodnie z artykułem 5.
2.Organizowanie kultu publicznego należy do władzy kościelnej zgodnie z przepisami prawa kanonicznego i z zachowaniem odpowiednich przepisów prawa polskiego.
3.Miejscom przeznaczonym przez właściwą władzę kościelną do sprawowania kultu i grzebania zmarłych Państwo gwarantuje w tym celu nienaruszalność. Z ważnych powodów i za zgodą kompetentnej władzy kościelnej można przeznaczyć te miejsca na inny użytek. Niniejszy przepis nie ogranicza stosowania prawa polskiego w przypadkach wywłaszczenia z zachowaniem standardów prawa międzynarodowego.
4.Sprawowanie kultu publicznego w miejscach innych niż określone w ustępie 3 nie wymaga zezwolenia władz państwowych, chyba że odpowiednie przepisy prawa polskiego stanowią inaczej, w szczególności ze względu na bezpieczeństwo i porządek publiczny.
5.Władza publiczna może podjąć niezbędne działania w miejscach określonych w ustępie 3 także bez uprzedniego powiadamiania władzy kościelnej, jeśli jest to konieczne dla ochrony życia, zdrowia lub mienia.
Jaką wartość ma człowiek, który nauczył się czytać i pisać, myślenie pozostawiając innym? (Ernst Hauschka)
Osoby urażone treścią moich notek lub komentarzy proszę o kontakt karzo@mail.de Prawnicy osób urażonych po przedłożeniu pełnomocnictwa (Polska) lub Vollmacht (BRD) otrzymają wszystkie moje dane potrzebne do prowadzenia sprawy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka