Dziesięciopunktowy planie działania UE zaprezentowanym dzisiaj przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen podczas jej wizyty na Lampedusie.
1) Konkretne wsparcie dla Włoch za pośrednictwem Frontexu, agencji azylowej i innych podmiotów, aby zaradzić kryzysowi poprzez przyjmowanie, rejestrowanie i identyfikację migrantów przybywających na wyspę.
2) Intensyfikacja wysiłków UE na rzecz transferu migrantów z Lampedusy do innych miejsc docelowych i wezwanie do krajów członkowskich do uruchomienia dobrowolnego mechanizmu solidarności w celu ich przyjęcia.
3) Wsparcie struktur Frontexu w zakresie repatriacji i intensyfikacja w tym celu relacji z krajami pochodzenia.
4) Intensyfikacja działań mających na celu walkę z handlarzami ludźmi, również poprzez wzmocnienie ustawodawstwa i większą współpracę z krajami pochodzenia i tranzytu.
5) Intensyfikacja nadzoru powietrznego i morskiego za pośrednictwem Frontexu, ale także ocena możliwości, zgodnie z wnioskiem Włoch, nowych misji morskich typu Sophia.
6) Konkretne działania przeciwko logistyce handlarzy, tj. zapewnienie zajęcia i zniszczenia łodzi wykorzystywanych do handlu ludźmi.
7) Pracownicy Agencji UE ds. Azylu będą współpracować i pomagać władzom włoskim w celu przyspieszenia rozpatrywania wniosków złożonych przez migrantów poprzez odrzucanie wniosków bezpodstawnych i odsyłanie tych, którzy je przedstawili, z powrotem do krajów pochodzenia.
8) Zaproponować rozsądne alternatywy dla nielegalnych szlaków poprzez wzmocnienie korytarzy humanitarnych, „najskuteczniejszy środek – podkreśliła von der Leyen – pozwalający przeciwstawić się kłamstwom handlarzy ludźmi i przerwać błędne koło”, które powstało.
9) Wzmocnić współpracę z agencjami ONZ (UNHCR i IOM), aby zawsze gwarantować ochronę migrantów, nawet podczas powrotów wspomaganych.
10) Jak najszybciej dojść z Tunezją, w ramach realizacji protokołu ustaleń podpisanego w lipcu ubiegłego roku, do określenia nowych projektów zwalczania nielegalnego handlu migrantami i tym samym dojść do uwolnienia udostępnionych środków z UE.
W języku istnieją zwroty, które same w sobie nie posiadają określonego znaczenia i dopiero kontekst i sytuacji, w jakiej są wypowiadane, nadaje im znaczenia. By nie zakłócić rudymentarnego toku myślenia, sensu w bezsensie doradzam nie szukać.
Jaką wartość ma człowiek, który nauczył się czytać i pisać, myślenie pozostawiając innym? (Ernst Hauschka)
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka