Wielokrotnie pisałam o chciwości producentów i bezmyślności konsumentów, które to cechy składają się na tłamszącą część ludzkości dyktaturę materializmu. Po części sami jesteśmy sobie winni, a po części winni są ci, którzy zysk przedkładają ponad wszelkie inne wartości. Czy da się od tego uciec? Zachęcam do przeczytania poniższego artykułu. Ma już pięć lat, lecz niespecjalnie się zestarzał:
Jakie cechy charakterystyczne ma polski konsument? - Polacy są w większym stopniu podatni na wpływ reklamy, wzorców lansowanych w mediach i m.in. dlatego wykazują większą skłonność do zakupów, a czasami niefrasobliwość w podejmowanych decyzjach konsumpcyjnych. Nastawieni są raczej na bieżącą konsumpcję niż długookresowe oszczędzanie [...]. Istotne różnice miedzy polskimi konsumentami a konsumentami z rozwiniętych krajach zachodnich (zwłaszcza skandynawskich) występują w kwestiach związanych z ekologią i ochroną środowiska naturalnego. - Ogólnie rzecz biorąc polscy konsumenci wykazują mniejszą świadomość ekologiczną oraz brak zrozumienia niekorzystnych skutków dla środowiska naturalnego wynikających z nadmiernej konsumpcji [...]
Mamy końcówkę 2024 roku, więc dane na temat wynagrodzeń są już nieaktualne. Jednak opis rzeczywistości w większości się zgadza. Wciąż szaleje u nas (w Europie) konsumpcjonizm, ale powstaje też wiele artykułów oraz filmów zachęcających do ograniczania pochłaniania dóbr. Można wręcz powiedzieć, że to drugie staje się modnym trendem wśród części populacji. A na modnych trendach zawsze ktoś będzie chciał zarobić, prawda? :) Jestem przekonana, że część producentów mogłaby dostować się do wymagań minimalistów, freeganów czy tzw. smart shoppers. Pytanie jednak, jak zareagowałaby cała gospodarka, gdyby takich odrzucających konsumpcjonizm „dziwaków” było więcej. Spójrzmy na to w ten sposób:
Na PKB składa się wiele błędnych łańcuchów wydatków. Wyobraźmy sobie kogoś, kto pije dużo alkoholu, pali papierosy, je dużo słodyczy, jeździ wszędzie samochodem i mało się rusza. Tyje. Dochodzi mu do tego wiele innych wydatków. Od słabszego zdrowia częściej chodzi do lekarzy i kupuje leki. A żeby na wszystkie swoje wydatki zarobić, więcej pracuje. Ma przez to więcej stresu, więc by się zrelaksować jeszcze więcej pali i pije. Błędne koło się zamyka, a PKB rośnie.
Autor tekstu wskazuje na to, że korzyść gospodarki niekoniecznie jest związana z korzyścią poszczególnych obywateli. Część społeczeństwa się bogaci, a część traci. Tylko kogo to obchodzi? Na bezmyślnej konsumpcji opiera się prawie cały biznes, nie mówiąc o tym, że od każdej transakcji płaci się podatek. Dlatego właśnie ja, jako osoba wychwalająca UMIARKOWANY minimalizm (przede wszystkim dla własnego dobra, w mniejszym stopniu – dla dobra środowiska naturalnego), powinnam zostać uznana za wroga państwa. :)
Niestety, sama w przeszłości kupowałam rzeczy pod wpływem głupiego impulsu, tracąc kasę i zawalając przestrzeń w mieszkaniu. Czy gdybym teraz miała więcej forsy, to zachowałabym zdrowy umiar i namyślała się przy każdym zakupie? Pieniądze potrafią zepsuć większość ludzi. Jesteśmy słabi i głupi. A sprytni handlowcy ludzie bez skrupułów wykorzystują nasze przywary, żeby nam coś wcisnąć. Cieszę się więc, że chociaż niektórzy się temu sprzeciwiają i prezentują odmienny styl życia.
Miłośniczka przyrody, wierząca w Boga (po swojemu) antyklerykałka, obyczajowa liberałka. Lubię słuchać audiobooków, pisać na Salonie, rozmawiać z ludźmi w Necie. W życiu realnym jestem odludkiem, nie angażuję się społecznie, właściwie to po prostu spokojnie wegetuję, starając się jakoś uprzyjemnić sobie tę swoją marną egzystencję. Mało wiem i umiem, dlatego każdego, kto pisze sensownie i merytorycznie bardzo cenię. Z kolei wirtualne mądrale, które wiedzą jeszcze mniej ode mnie, ale za to uwielbiają kłótnie i nie stronią od ad personam, traktuję tak, jak na to zasługują.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo