Karolina Nowicka Karolina Nowicka
156
BLOG

Teologia, filozofia, etyka – czy są normalnymi naukami?

Karolina Nowicka Karolina Nowicka Społeczeństwo Obserwuj notkę 165


Nauka nauce nierówna. Niektóre dziedziny wiedzy badają (fizyczną) rzeczywistość. Inne badają historię ludzkiej myśli (czyli pozornie rzeczywistość pozazmysłową). Czy po zakończeniu edukacji w jednych i drugich można się nazywać naukowcem? Moim zdaniem – absolutnie nie. Wyjaśniam, dlaczego:

Jeśli po ukończeniu teologii nie wiemy, czego chce od nas Bóg; jeśli po ukończeniu filozofii nie wiemy, co jest obiektywnie mądre, a co głupie; jeśli po ukończeniu etyki nie wiemy, co jest obiektywnie dobre, a co złe – to nie są to prawdziwe nauki. Prawdziwa nauka uczy o tym, co ISTNIEJE. Dodajmy: istnieje poza ludzkim umysłem. Oczywiście historia wiary i religii oraz wszelkich przekonań filozoficznych i etycznych TEŻ jest istotna. Niemniej nie można się po tych trzech przedmiotach nazywać naukowcem.

Zgadzacie się ze mną czy nie bardzo?


Miłośniczka przyrody, wierząca w Boga (po swojemu) antyklerykałka, obyczajowa liberałka. Lubię słuchać audiobooków, pisać na Salonie, rozmawiać z ludźmi w Necie. W życiu realnym jestem odludkiem, nie angażuję się społecznie, właściwie to po prostu spokojnie wegetuję, starając się jakoś uprzyjemnić sobie tę swoją marną egzystencję. Mało wiem i umiem, dlatego każdego, kto pisze sensownie i merytorycznie bardzo cenię. Z kolei wirtualne mądrale, które wiedzą jeszcze mniej ode mnie, ale za to uwielbiają kłótnie i nie stronią od ad personam, traktuję tak, jak na to zasługują.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (165)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo