Przeczytałam ciekawy i – niestety – nader trafny artykuł w „Gościu Niedzielnym” o tym, jak poważnie zmieniło się nasze społeczeństwo dzięki eksplozji dobrobytu i bezpieczeństwa. Zapraszam do lektury:
W historii homo sapiens sapiens, która liczy ok. 40 tys. lat, dopiero ostatnie 70-100 lat wyróżnia nas od zwierząt, jeśli spojrzymy na przeżywalność poszczególnych członków gatunku. Jeszcze w pokoleniu naszych pradziadków sytuacja, w której dorosłość osiągała zaledwie połowa poczętych dzieci, była normą. Żyjemy w naprawdę wyjątkowym momencie historii.
Dokładnie tak. Nawet tutaj, w tej przaśnej Polsce opiekuńczość państwa, warunki materialne tudzież podejście społeczeństwa gwarantują większości z nas bardzo długie życie we względnym komforcie. Ma to jednak swoją cenę: przeżywają jednostki słabe, nie radzące sobie z wyzwaniami, narzekające na „mikrotraumy”, mało odporne na wciąż pojawiające się zasadzki rzeczywistości. Sama należę do osób, które w zasadzie nie powinny były dotrwać do dorosłości. A jednak jakoś żyję. A może po prostu... wegetuję? Cóż, jeśli każde życie jest cenne, jak to prawią obrońcy nienarodzonych dzieci, to i my, z punktu widzenia natury całkowicie zbędne psychicznie i fizycznie miernoty, też jesteśmy coś warci. :)
Miłośniczka przyrody, wierząca w Boga (po swojemu) antyklerykałka, obyczajowa liberałka. Lubię słuchać audiobooków, pisać na Salonie, rozmawiać z ludźmi w Necie. W życiu realnym jestem odludkiem, nie angażuję się społecznie, właściwie to po prostu spokojnie wegetuję, starając się jakoś uprzyjemnić sobie tę swoją marną egzystencję. Mało wiem i umiem, dlatego każdego, kto pisze sensownie i merytorycznie bardzo cenię. Z kolei wirtualne mądrale, które wiedzą jeszcze mniej ode mnie, ale za to uwielbiają kłótnie i nie stronią od ad personam, traktuję tak, jak na to zasługują.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Społeczeństwo