Jakby kogoś interesowało, co tzw. sztuczna inteligencja ma do powiedzenia o dobru i złu, służę uprzejmie:
JA: Czy dobro i zło istnieją?
ChatGPT: To pytanie jest przedmiotem wielu filozoficznych debat i interpretacji. Wiele szkół filozoficznych i religijnych twierdzi, że istnieją dobro i zło jako realne byty, niezależnie od naszej percepcji. Inne podejścia filozoficzne sugerują, że dobro i zło to jedynie konstrukty społeczne, a nasze postrzeganie ich zależy od naszej kultury, religii i osobistych przekonań.
Jako sztuczna inteligencja, nie mam własnych przekonań i wierzeń, ale mogę powiedzieć, że w filozofii etyki istnieją różne teorie dotyczące dobra i zła, które kwestionują jednoznaczne istnienie tych pojęć. Należą do nich teoria moralnego relatywizmu, sceptycyzmu moralnego czy teoria ewolucji moralnej.
W każdym razie, to, czy dobro i zło istnieją, zależy od perspektywy i kontekstu, w którym się znajdujemy, oraz od naszych wartości i przekonań.
No i proszę, czy można się było po tym „systemie” spodziewać bardziej radykalnej wypowiedzi? Moim zdaniem – absolutnie nie. ChatGPT jest zaprogramowany na śliskie, relatywistyczne, hołdujące subiektywizmowi postrzeganie świata, o ile można w ogóle o czymś takim mówić w przypadku maszyny. Ale czy przypadkiem nie ma on więcej racji niż ci, którzy wrzeszczą, że to oni wiedzą najlepiej, co słuszne, a co niesłuszne?
Miłośniczka przyrody, wierząca w Boga (po swojemu) antyklerykałka, obyczajowa liberałka. Lubię słuchać audiobooków, pisać na Salonie, rozmawiać z ludźmi w Necie. W życiu realnym jestem odludkiem, nie angażuję się społecznie, właściwie to po prostu spokojnie wegetuję, starając się jakoś uprzyjemnić sobie tę swoją marną egzystencję. Mało wiem i umiem, dlatego każdego, kto pisze sensownie i merytorycznie bardzo cenię. Z kolei wirtualne mądrale, które wiedzą jeszcze mniej ode mnie, ale za to uwielbiają kłótnie i nie stronią od ad personam, traktuję tak, jak na to zasługują.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Rozmaitości