Dzisiaj chwilowa zmiana i będzie o obligacjach ...
Minister Skarbu rozporządzeniem z dnia 28 lutego 1921 r. zatwierdził statut Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego. Była to instytucja kredytowa, udzielająca długoterminowych pożyczek prywatnym przedsiębiorcom na cele inwestycyjne. Towarzystwo tworzyli właściciele przedsiębiorstw przemysłowych, znajdujących się w granicach Rzeczypospolitej Polskiej, którzy posiadali nieruchomości z urządzoną hipoteką celem udzielania pożyczek zabezpieczonych hipotecznie na nieruchomościach, maszynach i urządzeniach. Powołanie tej instytucji miało ułatwić odbudowę oraz rozwój przemysłu polskiego.
Pożyczek udzielano w formie listów zastawnych, gwarantowanych przez Skarb Państwa. Zaciągający pożyczkę stawał się członkiem Towarzystwa i odpowiadał za regularną wpłatę rat z przedmiotu zabezpieczenia oraz majątku osobistego do wysokości zaciągniętej pożyczki. Ustawodawca ustalał tryb zabezpieczenia zgodny z pochodzeniem pożyczkobiorców. Pożyczka była zabezpieczona:
- w byłym zaborze rosyjskim – w pierwszym miejscu działu IV wykazu hipotecznego i z pierwszeństwem przed wpisami zamieszczonymi w dziale III tego wykazu;
- w byłym zaborze austriackim – w pierwszym miejscu karty ciężarów odnośnego ciała hipotecznego, przy czym na karcie stanu posiadania realności w zastaw oddanej powinno być uwidocznione, że realność stanowi budynek fabryczny;
- w byłym zaborze pruskim w pierwszym miejscu udziału III księgi gruntowej, z pierwszeństwem przed wpisami w dziale II tejże księgi, jeśliby ten warunek był zastrzeżony w decyzji przyznającej pożyczkę.
Jednorazowe koszty organizacyjne określono w wysokości ¼% sumy pożyczki w walucie krajowej. Czas, na jaki udzielano pożyczek, został określony na 15, 20 i 25 lat, a oprocentowanie wynosiło 7%. Dodatkowe 0,7% w ciągu pierwszych 5 lat pożyczki pobierano celem tworzenia kapitału zapasowego. Po tym okresie pożyczkobiorca obciążony był dodatkowym 1% z tytułu amortyzacji pożyczki. Spłaty następowały dwukrotnie w ciągu roku, w dniach 31 marca i 30 września, w odpowiedniej walucie. Rozporządzenie to było w następnych latach wielokrotnie modyfikowane. W 1938 r. w obiegu znajdowały się listy zastawne o wartości ok. 1 000 000 funtów i 5 400 000 zł.
Towarzystwo przestało istnieć w 1939 r.
Źródła:
Rozporządzenie Ministra Skarbu z dn. 28 lutego 1921 r. w przedmiocie Statutu Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego, Dz. U. 1921 r., nr 34, poz. 203.
Wilczek M.T.: Papiery wartościowe przemysłowych spółek akcyjnych dwudziestolecia międzywojennego. Wybór, UE Katowice 2016.
Inne tematy w dziale Gospodarka