eMTeWu eMTeWu
1169
BLOG

Pierwsza notka. Giesche S.A.

eMTeWu eMTeWu Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Zdecydowanie nie jestem tu nowy. Ale właśnie założyłem blog.

Jestem pasjonatem historycznych papierów wartościowych. Nazwa może dziwna, ale istotna. Ma swoje uzasadnienie w nieodległej  przeszłości [o tym kiedyś szerzej].  Będę publikować notki poświęcone różnym spółkom akcyjnym, które emitowały papiery wartościowe w Polsce lub są z Polską związane. Czas emisji - do 1945 r. 

A więc do rzeczy!

Pierwsza notka poświęcona jest spółce, której nazwa wywoływała jeszcze kilka lat temu duże emocje. 

Ta spółka to Giesche S.A. 

     Po śmierci w 1760 r. Fryderyka Wilhelma, syna Georga Giesche, majątkiem firmy zarządzali spadkobiercy pierwszego właściciela nie noszący już jego nazwiska. Wygaśnięcie w 1802 r. przywileju wyłączności wydobycia galmanu zmusiło spółkę do uzyskania nadań górniczych na swoje kopalnie i – zgodnie z obowiązującą wówczas zasadą dyrekcyjną - do podporządkowania ich kierownictwu państwowych władz górniczych. W tym czasie zaczęto też na Górnym Śląsku wytapiać cynk z galmanu. Również Spadkobiercy Gieschego zbudowali w 1809 r. swoją pierwszą hutę koło Szarleja, a w 1813 r. drugą. Wytop wymagał dużych ilości węgla. Ożywiło to zainteresowanie górnictwem węglowym, a ponieważ korzystniej było lokować hutę w pobliżu kopalń węgla niż dowozić paliwo, zlikwidowano hutę koło Szarleja uruchomiwszy nową w 1818 r., większą i wydajniejszą w Michałkowicach - nazwaną Jerzy - tuż obok kopalni węgla Fanny. W 1825 r. spółka nabyła hutę Liers w Lesie Bytomskim i zbudowała hutę Dawid w Chropaczowie przy uruchomionej tamże kopalni węgla Król Saul. W 1829 r. Spadkobiercy Gieschego sprzedali część udziałów i odtąd firma nosiła nazwę Gewerkschaft Georg von Giesches Erben (Gwarectwo Spadkobierców Georga von Giesche).W 1834 r. wybudowano hutę Wilhelmina w Szopienicach, która stała się zaczątkiem wielkiego kombinatu hutniczego istniejącego niemal do dziś, a firma zaczęła nabywać udziały w pobliskiej kopalni węgla. W Szopienicach zastąpiono galman blendą, zbudowano więc jej prażalnię, obok wytwórnię kwasu siarkowego i nawozów sztucznych, a także hutę ołowiu i srebra Walter Croneck oraz hutę cynku Bernhardi, a na koniec walcownię blachy cynkowej. W 1845 r. opracowano statut, jednak osobowość prawną firma uzyskała dopiero w 1860r., przyjmując jednocześnie nazwę Bergwerkgesellschaft Georg von Giesche’s Erben. (Spółka Kopalniana Spadkobierców Georga von Giesche). Następnie Spadkobiercy Gieschego kupili w 1860 r. od Guido Henckel von Donnersmarcka kopalnię rud cynkowo-ołowianych Bleischarley w Brzozowicach-Kamieniu i sąsiadujące z nimi pola górnicze. W 1880 r. koncern Gieschego odkupił od Joanny Schaffgotsch kopalnię węgla Kleofas wraz z majątkiem Załęże. Należące do spółki kopalnie w rejonie Szopienic połączono w latach 1881 - 1883 w jeden zakład pod wspólną nazwą Giesche. W końcu XIX wieku powiększono stan posiadania o kopalnię Heinz (Rozbark) pod Bytomiem wraz ze 100-hektarowym majątkiem ziemskim. Majątek ziemski zakupiono również w Mokrem (ponad 700 ha). W latach 1903 – 1914 intensywnie rozbudowywano kopalnię Giesche.

image

Udział 3/10000 z 1900 r. w spółce Georg von Giesches Erben.


    W 1908 r. ukończono budowę elektrowni Jerzy. Podział Górnego Śląska po I wojnie światowej spowodował także podział własności Spółki Górniczej Spadkobierców Gieschego. W granicach państwa polskiego znalazło się 80% jej majątku. Przejęła go utworzona w tym celu nowa firma Giesche S.A. Katowice, której akcje na sumę 172 mln zł pozostały w rękach dotychczasowych właścicieli przedsiębiorstwa. Niemal całość sprzedaży produktów Giesche S.A. nadal odbywała się za pośrednictwem Georg von Giesches Erben A.G. we Wrocławiu, a dla dokonywania rozliczeń utworzono specjalny bank pod firmą Bankhaus Giesches Erben. Kolejna zmiana nastąpiła w1926 r., kiedy wrocławska Spółka Giesches Erben A.G. związała się z kapitałem amerykańskim i 100% akcji Giesche S. A. Katowice odstąpiła holdingowi Silesian American Corporation z siedzibą w Nowym Jorku (SACO). 51% akcji SACO przejęła firma Harriman-Anacond, a 49% posiadała spółka Giesches Erben A.G. Giesche S.A. Katowice była w tym czasie trzecim z kolei producentem cynku i produktów pochodnych na rynku światowym. Majątek jej stanowiły kopalnie węgla kamiennego Giesche w Janowie—Nikiszowcu i Kleofas w Katowicach, kopalnie rudy ołowiu i galmanu Orzeł Biały w Brzezinach Śląskich i Matylda w Chrzanowie, prażalnie rud, i fabryki kwasu siarkowego Saeger i Lieres w Szopienicach i Trzebinia w Trzebini, zakład tlenku cynku - huta Dworzańczyka, huty cynku: Uthemann, Bernhardi, huta Pawła w Szopienicach oraz Trzebinia w Trzebini, zakład elektrolizy cynku, huta i walcownia ołowiu Walter Croneck w Szopienicach, fabryka wyrobów szamotowych, cegielnie, 5 elektrowni przy zakładach, 4 majątki ziemskie i 6 obszarów leśnych. Spółka posiadała własne biura sprzedaży i przedstawicielstwa w kraju, natomiast zbyt za granicę oddała w całości w ręce Bergwerks-produkte G.m.b.H., Berlin. W latach 1939—1945 Giesche S.A. działała pod firmą Giesche A.G. We wrześniu 1939 r. została poddana zarządowi komisarycznemu, a równocześnie przedstawiciele Bergwerksgesellschaft Georg von Giesches Erben prowadzili rozmowy z grupą Harrimana w sprawie wykupu udziałów amerykańskich w Silesian-American-Corporation. Od 1 kwietnia 1942 r. administrację i kierownictwo produkcją obydwu firm katowickiej i wrocławskiej objęła nowo powstała spółka Gieschebetriebe G.m.b.H. w Katowicach, przy czym Bergwerksgesellschaft Georg von Giesches Erben była spółką wiodącą (Führungsgesellschaft) w koncernie Giesche. Firma Gieschebetriebe wydzierżawiła od SACO na podstawie umowy z dnia 14 maja 1942 r. cały majątek Giesche S.A. Katowice i jej spółek filialnych: Giesche Fabryka Chemiczna S.A. w Katowicach—Bogucicach (Giesche Chemische Fabrik A.G.) oraz Belgijską Górniczą i Przemysłową S.A. Jaworzno—Bory (Belgische Bergwerks- und Industrie A.G. wcześniej Societe Anonyme Miniere et Industrielle). Spółką filialną była ponadto Giesche Fabryka Porcelany S.A. w Katowicach-Bogucicach.

image

Skan akcji spółki Giesche S.A. z 1929 roku. Na akcji znajduje się odcisk stempla następującej treści: Zarejestrowano na zasadzie dekretu z dnia 3 luty 1947 (Dz.U.R.P. Nr.23 poz. 88). 22 kwiecień 1949. Konsulat Generalny RP. w New Yorku. Źródło: M.T.Wilczek: Spółki akcyjne Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego i ich papiery wartościowe [do 1945] , AE Katowice 2006, s. 78.

    Po II wojnie światowej przedsiębiorstwa tworzące koncern znacjonalizowano, a kopalnię Giesche przemianowano na KWK Janów, a następnie Wieczorek. 16 lipca 1960 r. rząd PRL zawarł układ indemnizacyjny z rządem USA, na podstawie którego wypłacono 40 mln dolarów akcjonariuszom amerykańskim za znacjonalizowane mienie. Jednak Skarb Państwa nie dopilnował swoich obowiązków w tej sprawie, nie umorzył akcji, nie spowodował ich zniszczenia, a spółka nie została wykreślona z rejestru. Umożliwiło to grupie osób decyzją sądu rejonowego w Katowicach w 2005 r. reaktywację spółki w oparciu o akcje nabyte na rynku kolekcjonerskim. Zwołano walne zgromadzenie akcjonariuszy, wybrano zarząd i przerejestrowano ją w 2006 r. z przedwojennego rejestru RHB do aktualnego Krajowego Rejestru Sądowego, a następnie wystąpiono o odszkodowanie lub zwrot majątku do Skarbu Państwa, miasta Katowice i Hutniczo-Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Katowicach. Roszczenia dotyczyły majątku wycenianego na 341 mln zł. W wyniku medialnej burzy i działań podjętych na różnych szczeblach władzy prokuratura zaskarżyła decyzję sądu o rejestrację spółki, a przeciwko jej niedoszłym właścicielom wytoczyła sprawę karną o usiłowanie wyłudzenia majątku znacznej wartości. W 2014 r. katowicki sąd okręgowy uznał ostatecznie, że reaktywacja spółki Giesche była bezprawna i na tej podstawie została wykreślona z KRS. 


Źródła:

Cichy L., Gałuszka B.: Kopalnia Wieczorek, Śląski Instytut Wydawniczy, Katowice 1985.

Poprawska S.: Kancelaria górnośląskich przedsiębiorstw przemysłowych do r. 1945, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych Warszawa 1972.

Wilczek M.T.: Spółki akcyjne Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego i ich papiery wartościowe [do 1945] , AE Katowice 2006.

www.kopalnia.com.pl [dostęp: 22.03 2004]

eMTeWu
O mnie eMTeWu

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (19)

Inne tematy w dziale Gospodarka