Lizystrata Lizystrata
1054
BLOG

Pożegnanie A.Kowalczyka.Odszedł "Refren kolczastego drutu"...

Lizystrata Lizystrata Kultura Obserwuj notkę 5

Dzisiaj na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, zostanie pochowany August Kowalczyk, lat 91, były więzień obozu Auschwitz - Birkenau, jeden z nielicznych, któremu udało się uciec z obozu,  autor wspomnień "Refren kolczastego drutu. Historia prawdziwa" i powojenny znany aktor reatralny, filmowy i telewizyjny. O godz. 13 : 15 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. 

 

August Kowalczyk zmarł 29 lipca 2012 roku  w Hospicjum w Oświęcimiu.

Placówka ta powstała dzięki staraniom Augusta Kowalczyka jako podziękowanie byłych więźniów Auschwitz dla niosących im pomoc podczas okupacji mieszkańców Oświęcimia.

Oficjalne otwarcie hospicjum (pełna nazwa - Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim) miało miejsce na początku czerwca 2012.

Życzeniem Augusta Kowalczyka, jako byłego więźnia obozu, który od dłuższego czasu zmagał się z chorobą nowotworową, było spędzić w nim ostatnie dni swojego życia. I tak się stało...

August Kowalczyk był aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym oraz  reżyserem. 

W młodości (miał wtedy 20 lat), był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau (numer obozowy 6804), z którego udało mu się uciec w pamiętnym czerwcu 1942 roku, w czasie zorganizowanej ucieczki więźniów.

 

 August Marian Kowalczyk,

urodził się15 sierpnia 1921 roku w Tarnawej Górze.

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Króla W. Jagiełły w Dębicy. 

Po zdanej maturze planował uczyć się w seminarium, lecz wybuch drugiej wojny światowej te plany przerwał.

Jak przystało na prawdziwego młodego patriotę (a przedwojenna Polska potrafiła w młodych wpoić żarliwy patriotyzm, w przeciwieństwie do III RP), postanowił wstąpić do armii polskiej we Francji, ale został aresztowany w czasie przekraczania słowackiej granicy i 4 grudnia 1940 r. przetransportowany do do obozu Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 6804.

 

 

 

 Pracował przy wyładunku materiałów budowlanych, przy budowie zakładów Buna Werke, przy rozbiórce zbombardowanej synagogi oraz domów po wysiedlonych Polakach.

28 maja 1942 został przeniesiony za kontakty z ludnością cywilną Oświęcimia do dożywotniej kompanii karnej. Dlatego wraz z grupą 50 więźniów podjął 10 czerwca 1942 próbę ucieczki po zakończeniu prac przy budowie rowu melioracyjnego. Jako jednemu z nielicznych, udało mu się uciec. Los tak chciał, by dał świadectwo PRAWDZIE tamtych czasów.

Uciekł do lasu, następnie ukrywał się w zbożu, gdzie został odnaleziony przez okoliczne kobiety, które zapewniły mu kobiece przebranie i wskazały miejsce bezpiecznego schronienia.

Ukrywał się przez 7 tygodni w kryjówce na poddaszu jednego z domów w miejscowości Bojszowy. Później z fałszywymi dokumentami wyjechał na Śląsk, potem do Krakowa.  

Do końca wojny był partyzantem. Walczył w szeregach AK w miechowskiem.

Po wojnie, 9 listopada 1945 zadebiutował jako aktor w teatrze. Występował w teatrze krakowskim- Rapsodycznym(1945–1952) i warszawskim - Ludowym (1952–1954). W latach 1954–1962 i 1964–1981 występował na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, a w latach 1962–1964 wTeatrze im.A. Mickiewicza w Częstochowie.

 

 

August Kowalczyk - aktor

 

 

jako sturmbannführer Johann Dehne w "Stawce większej niż życie".

 

W latach 1962-1966 był dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, a w latach 1968-1981 dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Warszawie.

Był wieloletnim wiceprezesem Zarządu GłównegoTowarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, przewodniczącym Krajowej Rady Polskiej Unii Ofiar Nazizmu,  przewodniczącym Rady Fundacji Pomnika - Hospicjum dla Miasta Oświęcim oraz członkiem RadyFundacji „Polsko – Niemieckie Pojednanie”.

 

 

W roku 1995 wydał napisaną przez siebie książkę pt: "Refren kolczastego drutu. Trylogia prawdziwa", która jest opisem i wspomnieniem jego pobytu w obozie Auschwitz, ucieczki i okresu ukrywania się.

Uczestniczył w przygotowaniach obchodów 55. i 60. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau oraz 55 rocznicy buntu Karnej Kompanii, której był uczestnikiem i jednym z uciekinierów.

ŻEGNAJ ŚWIADKU TAMTYCH, NIELUDZKICH CZASÓW,

ŻEGNAJ WSPANIAŁY C Z Ł O W I E K U,

ŻEGNAJ ŚWIETNY AKTORZE.

 OBYŚMY NIGDY NIE ZAPOMNIELI CIEBIE I TWOJEGO PRZESŁANIA DO ŻYWYCH, zawartego w książce "Refren kolczastego drutu. Trylogia prawdziwa"!

CZEŚĆ TWOJEJ PAMIĘCI! 

 

 

Lizystrata
O mnie Lizystrata

Large Visitor Globe

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Kultura