kaczazupa kaczazupa
2450
BLOG

Jak działa autopilot?

kaczazupa kaczazupa Rozmaitości Obserwuj notkę 50

Notka ma charakter dyskusyjny. W ostatnich sekundach zachowanie dwóch parametrów - położenia mechanizmu trymerowania (*) oraz serwa steru kierunku (sam ster zachowuje się jak serwo) jest nieco odmienne od ich zachowania w stosunku do innych parametrów, z którymi wczesniej były skorelowane.

W notce posługuję się wartościami standaryzowanymi:

wartość standaryzowana = ( wartość bieżąca - wartość średnia) / średnie odchylenie kwadratowe

W stosunku do wykresów MAK oznacza to zmianę skali, za to ułatwia śledzenie współzmienności parametrów. Wartość średnią i odchylenie wyliczam dla odcinka czasu, kiedy paramatry zachowują się w oczekiwany sposób.

Obejrzmy przebieg położenia mechanizmu trymerowania oraz kolumny wolantu.

Rys. 1

Zachowują się niemal identycznie, drobne rozbieżności moga pochodzić od niedokoładnośi rejestracji i przetwarzania na zapis binarny, ale tylko do pewnego momentu. Pozwala to przewidzieć (przyjmuję zależność liniową), jak na podstawie zachowania kolumny wolantu powinien zachować się mechnizm trymerowania.

Rys,. 2

Kolejnym paramatrem jest serwo steru. Można zauważyć, iż jego położenie jest skorelowane z prędkoścą przechylania w chwili wcześniejszej o około sekundę. Z kolei położenie serwa lotki skorelowane jest z prędkością przechylania  o pół sekundy wcześniejszą. Oczywiście położenie serwa steru jest skorelowane z położeniem serwa lotki o poł sekundy wcześniejszym.

Rys.3

Współzmienność jest widoczna, choć nie tak wyraźna.  Przewidywane położenie serwa steru to kombinacja liniowa watrości lotki sprzed pół sekundy i prędkości przechylania sprzed sekundy.

Rys. 4

Na wykresach przewidywanych wartosci czerwona linia oznacza odłączenie odpowiedniego kanału autopilota. Zielone zacieniowany obszar to czas, w którym parametry zachowały się nieoczekiwanie pozostając równocześnie pod kontrolą autopilota. Taką obserwację można poczynić bez powyższych przekztałceń, jednak ich przeprowadzenie pozwala dokładniej wyznaczyć moment, od którego zachowanie tych parametrów zaczyna odbiegać od dotychczasowego.

Należy jeszcze uzupełnić, że odłączenie kanału podłużnego mniej więcej zgadza się na wykresie i w transkrypcjach (*) (synchronizacja według czasu markera) natomiast sygnalizacja dźwiękowa odłączenia kanału poprzecznego może wyprzedzać zapis stanu dyskretnego na wykresie o około 3,4 s - to nie jest dla mnie jasne.

Dodane 04.07.2013


Rys. 5

Wykres zawiera wszystkie trzy parametry z wykresów na Rys.3. oraz parametr dyskretny zacieniowany na różowo. Ciekawe byłoby zbadanie, czy i co zainteresowało załogę w zacieniownym na beżowo obszarze. Na Rys.6 jest odpowiedni fragment stenogramu. 

Rys. 6

 _________________

(*) lubczasopismo.salon24.pl/Smolensk.Raport.S.24/post/505594,odejscie-w-automacie

kaczazupa
O mnie kaczazupa

Kiedyś Kaczazupa także doradzać doradcy doradcy doradcy doradcy Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (50)

Inne tematy w dziale Rozmaitości