Dokonując agresji na Ukrainę Rosja złamała po raz kolejny, podobnie jak w 2014 r., postanowienia memorandum budapesztańskiego z 1994 r., na mocy którego zobowiązała się do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, oraz powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko jej niepodległości i integralności terytorialnej. Ukraina zaś zobowiązała się w 1994 r. do przekazania strategicznej broni nuklearnej Rosji i przystąpienia do układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. To w ramach tego porozumienia - sygnowanego również przez władze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii - Ukraina pozbyła się w latach 90 swoich arsenałów jądrowych, które zostały przekazane do Rosji.
Dla przypomnienia moja wypowiedź w programie "Strefa Starcia" z 13.02.2022, w której przypomniałem o tym porozumieniu i o wynikających z niego zobowiązaniach międzynarodowych: https://www.facebook.com/watch/?v=692524808598327 To lekcja również dla Polski, że nie można polegać głównie na zewnętrznych gwarancjach bezpieczeństwa, jakie by one nie były. I tak jak w przypadku obrony polskich granic w 2021 r. przed prowokacjami reżimu Łukaszenki (który teraz wspiera Putina w agresji) Polska musiała bronić się sama (a jeszcze uaktywniła się w kraju "piąta kolumna", która pluła na polskich żołnierzy i strażników granicznych wyzywając ich od zbrodniarzy), tak Ukraina, która jest ofiarą agresji, musi polegać głównie na swoim potencjale obronnym i stawić czoło rosyjskiej agenturze wpływu.
Działacz na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych od 2007 r. Strona poświęcona aktualnej działalności społecznej: https://www.facebook.com/kkowalczyk.6/
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka