Joe Chal vel Chalubowicz
Joe Chal vel Chalubowicz
Joe Chal Joe Chal
206
BLOG

Joe Chal - Spór o miejsce pochówku Króla Ryszarda III?

Joe Chal Joe Chal Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

              

 Foto: Jak widać na zdjęciu Shakespeare nie kłamał opisując Richarda III jako garbusa;

Brytyjczycy powinni uzyskać opinię na temat miejsca ostatecznego spoczynku króla Ryszarda III.

Brytyjczycy powinny być w centrum konsultacji co do miejsce ponownego spoczynku Ryszarda III, 15.-wiecznego króla, którego szkielet znaleziono pod parkingiem, orzekł sędzia.

Kości Richarda, kontrowersyjnego monarchy przedstawianego przez Szekspira jako chorego psychicznie, wykopano w ubiegłym roku na zewnątrz budynku komunalnego w Leicester w środkowej Anglii.

Uniwersytet w Leicester, którego archeolodzy znaleźli ten grób stwierdzili, że szczątki te są ich własnością i planowali je ponownie pochować w Katedrze w Leicester i decyzja taka została zatwierdzona przez rząd.

Jednak potomkowie króla i inni działacze chcą aby go pochowano w York w północnej części miasta, z której wywodziła się jego silą i której rodzina Richarda dała nazwę.

W piątek zapadł wyrok w Sadzie Najwyższym i sędzia Charles Haddon-Cave dał krewnym szanse aby mogli „rzucić rękawicę” Uniwersytetowi w Leicester i ubiegać się o sprowadzenie zwłok króla do swego miasta York w celu pochówku, sędzia dodał, że należało plan uczelniany wystawić do publicznej konsultacji.

"Archeologiczne odkrycie zwłok byłego króla Anglii po 500 latach jest bez precedensu," napisał w orzeczeniu sędzia Haddon-Cave.

"W mojej ocenie, należało to po prostu uznać, że istnieje obowiązek w prawie zwyczajowym do szerokiej konsultacji, w jaki sposób i gdzie Ryszard III /a właściwie jego szczątki/, powinny być ponownie pochowane.

"Nadaję uprawnienia wierzycielowi do wszczęcia sądowego postępowania rewizyjnego w stosunku do Sekretarza Stanu ds. Sprawiedliwości i Uniwersytetowi w Leicester co do wszystkich zaistniałych przyczyn.", czytamy w orzeczeniu sądu.

Richard, tak bardzo oczerniany w sztuce Szekspira jako morderczy garbus, zginął w bitwie pod Bosworth w 1485 i został pochowany /a raczej wrzucony do dołu/ bez ceremonii w pobliżu Leicester.

Jego śmierć zakończyła rozlew krwi w Wojnie Róż, była to wojna między rodzinami Lancaster i York nazwana dlatego, że ich symbole heraldyczne są /były/ w czerwone i białe róże.

Sędzia zalecił utworzenie niezależnego panelu doradczego w celu konsultacji i podejmowania decyzji o tym, gdzie szczątki powinny być ponownie pochowane, w dążeniu, aby zakończyć ten"niestosowny" spór.

"Namawiam strony aby uniknęły i nie rozpoczynały na zasadach (prawnych) nowej Wojny Róż - Cześć 2", napisał.

"Moim zdaniem, byłoby niestosowne, niegodne i niedorzeczne rozrywanie prawne szczątków królewskich. To nie byłoby właściwe w interesie tego kraju."

 

 

W artykule tym wykorzystano informacje podane w The Telegraph i źródła własne.

 

Joe Chal
O mnie Joe Chal

Jestem prezesem i fundatorem Polsko Australijskiej Fundacji działającej na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka. Prowadzę badania naukowe na temat „Autyzmu” (rehabilitacji) z wykorzystaniem komory hiperbarycznej.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura