Jan Filip Libicki Jan Filip Libicki
190
BLOG

W sprawie zwiększenia dofinansowań dla pracodawców osób z niepełnosprawnościami

Jan Filip Libicki Jan Filip Libicki Niepełnosprawni Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
Chciałbym o pewnej rzeczy powiedzieć, bo krążą, jeżeli chodzi o środowisko osób z niepełnosprawnościami, takie informacje, że miałaby być tu wprowadzona poprawka, która te rozwiązania utrudni. Otóż byłbym o tyle zdziwiony, że wczoraj na posiedzeniu komisji zostało to przyjęte jednogłośnie. Jeśli miałaby się taka poprawka pojawić, to ona powinna była się pojawić wczoraj. Nie wiem, czy tak będzie, czy nie, to są na razie głosy zaniepokojonego środowiska. Ja chcę zadeklarować, że jeśli takie poprawki by się pojawiły, to będę głosował przeciwko tym poprawkom.

Dobrze, to żeby oszczędzić czas…

Pani Marszałek, bardzo dziękuję. Żeby oszczędzić czas, to pozwalając panu ministrowi wrócić na miejsce, będę mówił stąd.

Chciałbym zacząć od podziękowań. Te podziękowania są następujące. Bardzo dziękuję panu ministrowi za to, że procedujemy tu dzisiaj tę ustawę. Bo to jest tak, mówiąc ogólnie, szacunkowo, że w przypadku każdego dofinansowania dla każdej z tych grup podnosimy dzisiaj dofinansowanie o mniej więcej 15%. Nie w każdym przypadku to jest 15%, ale możemy tak to uogólnić. 

Z całą pewnością od lat było to oczekiwane, bo to dofinansowanie przez lata nie było podnoszone, więc dobrze, że w takim zakresie to się dzieje. Oczywiście to nie jest wystarczające. Środowisko oczekiwałoby więcej, dotyczy to i pracodawców, i pracowników z niepełnosprawnościami, ale tak krawiec kraje, jak mu materii staje, więc dobrze, że chociaż ta podwyżka ma tu miejsce. To jest kwestia pierwsza.

Kwestia druga jest następująca. W toku prac sejmowych, o czym mówił także pan minister, to rozwiązanie zostało wprowadzone poprawką. Nad tą kwestią dyskutowano już od dłuższego czasu i w zasadzie oczekiwano, że zostanie to wprowadzone wcześniej, a teraz poprawka sejmowa sprawiła, iż nie będzie to od 1 stycznia, tylko niejako do tyłu, czyli od lipca tego roku. Myślę, że to jest dobre rozwiązanie. Stąd były na posiedzeniu komisji te oklaski, o których mówiła pani senator sprawozdawczyni Alicja Zając.

I chciałbym o pewnej rzeczy powiedzieć, bo krążą, jeżeli chodzi o środowisko osób z niepełnosprawnościami, takie informacje, że miałaby być tu wprowadzona poprawka, która te rozwiązania utrudni. Otóż byłbym o tyle zdziwiony, że wczoraj na posiedzeniu komisji zostało to przyjęte jednogłośnie. Jeśli miałaby się taka poprawka pojawić, to ona powinna była się pojawić wczoraj.

(Senator Janina Sagatowska: No właśnie.)

Nie wiem, czy tak będzie, czy nie, to są na razie głosy zaniepokojonego środowiska. Ja chcę zadeklarować, że jeśli takie poprawki by się pojawiły, to będę głosował przeciwko tym poprawkom. To jest uwaga pierwsza.

I uwaga druga. Dotyczy ona tego, o czym mówił pan senator Ambrozik. Pytanie co prawda nie było kierowane do mnie, ale pozwolę sobie udzielić odpowiedzi. Myślę, że tych odpowiedzi może być tutaj wiele. Ja chciałbym się skoncentrować, jeśli chodzi o sektor publiczny, na jednej przyczynie. Otóż łatwiej jest zabudżetować, wpisać do budżetu w dużej instytucji stosowną sumę kar czy wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, bo to się robi machinalnie i być może robi to nawet jakiś szeregowy pracownik księgowości dużej instytucji, np. Poczty Polskiej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo to przez lata były instytucje, które przodowały, jeśli chodzi o skalę tych wpłat, a dużo więcej wysiłku wymaga to, żeby się zastanowić, gdzie ta osoba z niepełnosprawnościami mogłaby pracować. To jest jedna z przyczyn, dla których ten wskaźnik zatrudnienia w administracji publicznej jest taki, jaki jest. Ale przyczyn jest pewnie więcej.

Bardzo jeszcze raz panu ministrowi dziękuję. Pani marszałek również bardzo dziękuję. 

Przemówienie senackie Jana Filipa Libickiego z dnia 17 grudnia 2024. 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo