Jan Filip Libicki Jan Filip Libicki
108
BLOG

Rada Europy: O bezpieczeństwie dzieci w środowisku cyfrowym

Jan Filip Libicki Jan Filip Libicki Cyberbezpieczeństwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 4
Ważne jest znalezienie właściwej równowagi pomiędzy prawem dzieci do komunikowania się i zdobywania wiedzy w Internecie a skuteczną ochroną dzieci przed różnymi formami przemocy.

Dziękuję Panie Przewodniczący! 

Panie Przewodniczący! 

Koleżanki i Koledzy!

Przede wszystkim chciałbym powiedzieć, że jestem naprawdę zaszczycony, że w imieniu Grupy Europejskiej Partii Ludowej mogę powiedzieć kilka słów o sprawozdaniu mojego przyjaciela, pana Josepha O'REILLY'EGO, na temat ochrony dzieci przeciwko przemocy w środowisku cyfrowym.

W raporcie Josepha znajduje się wiele ciekawych uwag, ale z braku czasu chciałbym podkreślić te uwagi, które wydają mi się bardzo i naprawdę ważne.

Po pierwsze, ochrona dzieci przed przemocą w środowisku cyfrowym wymaga pilnych i zdecydowanych działań. 

Po drugie, ważne jest znalezienie właściwej równowagi pomiędzy prawem dzieci do komunikowania się i zdobywania wiedzy w Internecie a skuteczną ochroną dzieci przed różnymi formami przemocy. Musimy tu działać naprawdę bardzo ostrożnie, aby skutecznie eliminować zagrożenia, ale nie marnować szans, jakie daje nam środowisko cyfrowe, a zwłaszcza młodym ludziom.

Z pewnością państwa członkowskie Rady Europy powinny wypracować wspólne ramy prawne przeciwdziałania przemocy wobec dzieci w Internecie. Elementem tych ram powinna być skuteczna weryfikacja wieku dzieci w przypadku dostępu do treści dla nich nieodpowiednich.

Edukacja rodziców i opiekunów na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą środowisko cyfrowe oraz opracowanie odpowiednich programów edukacyjnych uwrażliwiających dzieci na niebezpieczeństwa, jakie niosą np. randki w Internecie, w tym deklarowanie asertywności.

Chciałbym dodać jeszcze dwa punkty.

Po pierwsze, nauczenie się odróżniania prawdziwych informacji uzyskanych z Internetu od fałszywych informacji.

Druga kwestia, szczególnie mi bliska, to w sposób szczególny należy uczyć dzieci z niepełnosprawnością tego mechanizmu obronnego, bo dla nich, wiem z własnego doświadczenia, internet jest tutaj naprawdę świetnym narzędziem wyrównywania szans. Również przez to dzieci niepełnosprawne są jeszcze bardziej narażone na jeszcze bardziej bezkrytyczne traktowanie treści uzyskanych z Internetu.

Szanowny Panie Josephie O'REILLY, Jestem przekonany, że jest Pan na początku drogi do skutecznej ochrony dzieci przed przemocą w Internecie.

Robimy dopiero pierwszy krok. Ty, jako autor tego raportu, z tego pierwszego kroku, zostaniesz zapamiętany.

W imieniu Grupy Europejskiej Partii Ludowej jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Wystąpienie w dniu 19 kwietnia 2024 w imieniu grupy EPP w dyskusji nad raportem irlandzkiego posła Josepha O'REILLY, „O ochronie dzieci przed przemocą w środowisku cyfrowym”.


Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Technologie