1 strona umowy między firmą Neo Robotics One, a Szpitalem Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie z dnia 11 lutego 2021.
1 strona umowy między firmą Neo Robotics One, a Szpitalem Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie z dnia 11 lutego 2021.
Jan Filip Libicki Jan Filip Libicki
1462
BLOG

Czarny koń niedzielnych wyborów w Rzeszowie

Jan Filip Libicki Jan Filip Libicki Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Nie. Nie jest to Grzegorz Braun. Nie o nim chcę tu pisać. 

Wypada jednak napisać o tych wyborach, bo przecież za parę godzin, cisza wyborcza. I tekst, który miałbym napisać jutro, w sposób oczywisty by ją złamał. 

No więc o wyborach w Rzeszowie trzeba napisać dzisiaj. A skoro tak, to posłuchajmy mojego rzeszowskiego informatora. Oto scenka z Wojewódzkiego Szpitala nr 1 w Rzeszowie, którą mi opisuje. Szpitala podlegającego tutejszemu Urzędowi Marszałkowskiemu, w którym oczywiście od wielu lat rządzi PiS.

Jeden z kandydatów na prezydenta – Marcin Warchoł – przybywa do szpitala, aby wręczyć symboliczny czek na jego rozwój. Nie, czeku, który zresztą pochodzi z Funduszu Sprawiedliwości ministra Ziobry nie odbiera od niego dyrektor szpitala. Odbiera go ktoś powiedzmy ze średniego personelu. Dlaczego? Ano dlatego, że marszałek województwa, któremu szpital podlega, zabrania dyrektorowi odebrania tego czeku. Władysław Ortyl – bo o nim tu mowa – nie chce bowiem, aby dyrektor swoją obecnością pomagał rywalowi kandydatki PiS, Ewy Leniart. Co ta scenka ma wspólnego z czarnym koniem wyborów w Rzeszowie? 

Otóż ma. I tym czarnym koniem jest dla mnie nie startujący w nich marszałek województwa Władysław Ortyl, jeden z cichych bohaterów opisanej powyżej scenki. 

Dlaczego na Podkarpaciu, w Rzeszowie, w bastionie PiS-u, kandydatka tej partii nie może być pewna zwycięstwa? Ktoś powie, bo opozycja ma jednego kandydata, a Prawica - ta zjednoczona, bądź nie - kilku. To prawda. Inny powie – to jest stolica województwa, duże miasto, a tutaj zawsze, jak to w dużym mieście, dominują wyborcy opozycji. I pewnie też będzie miał rację. Jest jednak jeszcze jeden czynnik - cytuję cały czas mojego rzeszowskiego rozmówcę, albo inaczej informatora – który kandydatkę PiS-u osłabia. To styl – mówi mi – wieloletnich rządów w województwie Władysława Ortyla. Styl, który Rzeszowianie widzą i którego mają dość. To właśnie dlatego – zdaniem mojego rozmówcy – Ewa Leniart stara się unikać wspólnego pokazywania się z marszałkiem, a swoją kampanię inauguruje w dzień, w który jest jasne, że marszałek nie będzie mógł wziąć w tej inauguracji udziału. 

Tak więc – mówi mój rozmówca – w tych wyborach startuje 5 kandydat. Czarny Koń. Władysław Ortyl, którego rządy w województwie są dla Ewy Leniart nie wsparciem, a obciążeniem. A ich końcowy wynik będzie także - w dużej mierze - pochodną oceny wojewódzkich rządów Władysława Ortyla przez Rzeszowian. To ta ocena może być ważnym źródłem ostatecznego zwycięstwa Konrada Fiołka. 

Żeby nie było, że jest to argumentacja bezpodstawna. Rzeszów to przecież matecznik PiS. A PiS jest przecież przeciwny prywatyzacji służby zdrowia. Co tymczasem dzieje się w podległym marszałkowi Ortylowi Szpitalu Wojewódzkim nr 1? 

Otóż szpital ten – w ramach otrzymanego od NFZ kontraktu – podpisuje umowę z prywatnym podwykonawcą, który w pomieszczeniach szpitala i z wykorzystaniem sprzętu oraz infrastruktury szpitalnej, wykonuje zabiegi z użyciem systemu chirurgicznego da Vinci, w zakresie urologii, ginekologii oraz chirurgii. 

Mnie to osobiście, nie bardzo przeszkadza. Ja zawsze byłem i jestem zwolennikiem wszystkiego co prywatne. Także prywatna służba zdrowia zupełnie mi nie przeszkadza. Tutaj jednak mamy do czynienia – jakby wskazywała na to umowa między dyrekcją szpitala, a podmiotem prywatnym – z najbardziej prostacką formą prywatyzacji usług medycznych. Oto szpital podpisuje umowę z podmiotem prywatnym, aby ten, w jego siedzibie i w oparciu o sprzęt i infrastrukturę szpitala dokonywał dość podstawowych zabiegów medycznych przy użyciu jakiegoś robota. 

Czemu Urząd Marszałkowski takiego robota po prostu nie kupi, tylko woli wynajmować go od prywatnej firmy, której za to płaci? - zapytałby standardowy zwolennik PiS? I wskazałby jednocześnie zapewne na tę praktykę, jako przykład działań tych, którzy przez 8 ostatnich lat… Zaraz, zaraz! Przecież zwierzchnikiem tego szpitala jest marszałek województwa, wieloletni zasłużony działacz PiS, który jak widać w tym przypadku gładko odrzuca partyjne pryncypia. Może więc ta lekkość odchodzenia od partyjnych pryncypiów w codziennej praktyce życia, przez marszałka Ortyla jest właśnie tym obciążeniem, którego boi się Ewa Leniart, unikając obecności włodarza województwa podczas swoich kampanijnych występów? Może wyborcy, będących zwolennikami PiS-u, widzą ową codzienną praktykę odchodzenia lokalnych działaczy od partyjnych dogmatów, w które ci wyborcy szczerze wierzą? Może Szpital Wojewódzki nr 1 jest tutaj tylko drobnym przykładem, jak wygląda lokalne funkcjonowanie zasłużonych działaczy Prawa i Sprawiedliwości? I widzący to zwolennicy PiSu wahają się czy oddać głos na Ewę Leniart? Może właśnie stąd bierze się wyjątkowo dobry w Rzeszowie wynik Grzegorza Brauna? 

Te pytania rodzą się po długiej rozmowie z moim rzeszowskim informatorem. Czy wybory w Rzeszowie rozstrzygnie tak naprawdę Władysław Ortyl? Czy to on – nie startując w nich – jest tak naprawdę czarnym koniem tych wyborów? Czy to jemu, w niedzielny wieczór najbardziej wdzięczny będzie Konrad Fiołek.? PS. 


PS: Dziś, zamiast standardowego zdjęcia, umieszczam 1 i 2 stronę umowy między firmą Neo Robotics One, a Szpitalem Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie z dnia 11 lutego 2021.   


Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 – najważniejsi w jednym miejscu – bo informacja nie musi być nudna

http://miastopoznaj.pl/ 

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl      


Zobacz galerię zdjęć:

2 strona umowy między firmą Neo Robotics One, a Szpitalem Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie z dnia 11 lutego 2021.
2 strona umowy między firmą Neo Robotics One, a Szpitalem Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie z dnia 11 lutego 2021.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (20)

Inne tematy w dziale Polityka