Z okazji 30. rocznicy powstania NZS, na posiedzeniu Komisji Krajowej NZS we Wrocławiu, w piątek 18 marca, Przewodniczący Komisji Krajowej przedstawił następujący
List otwarty do Studentów Polskich Uczelni,
członków i przyjaciół Niezależnego Zrzeszenia Studentów
Trzydzieści lat temu grupa młodych ludzi stworzyła Niezależne Zrzeszenie Studentów. Powstała organizacja, która wstrząsnęła fundamentem Polski Ludowej, przyczyniając się do upadku komunizmu. Trzeba jednak przypomnieć, że ten ruch studencki nie powstał, aby obalić władzę ludową, lecz zrodził się z prostej potrzeby wpływu ówczesnych młodych ludzi na otaczającą ich rzeczywistość.
Powrót do tamtych wydarzeń to okazja do refleksji nad naszą obecną sytuacją społeczną. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy nadal jest w nas potrzeba kreowania świata, w którym żyjemy. Czy my, młodzi dziś, chcemy mieć wpływ na teraźniejszość i przyszłość naszego kraju?
Tradycja NZS zobowiązuje. Dlatego zwracamy się do Was z propozycją podjęcia debaty o fundamencie ustroju państwa demokratycznego, jakim jest system wyborczy. Naszym zdaniem jest on źródłem powszechnego braku poczucia wpływu na rzeczywistość społeczno-polityczną, widocznego szczególnie wśród ludzi młodych.
Nie ukrywamy, że - w naszej opinii - dzisiaj najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie 460 Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu. Nie chcielibyśmy jednak narzucać swojego zdania, a jedynie zachęcić do rzetelnej debaty na ten temat.
Środowisko studentów, młodej inteligencji, ma potencjał, by rozpocząć taką dyskusję. W czasach, kiedy zarówno dziennikarze, jak i klasa polityczna nie podejmują rozmów o rozwiązaniach ustrojowych i długofalowej strategii rozwoju państwa, kiedy nie myśli się o tym, co będzie za lat dziesięć, a horyzont działań sięga nie dalej niż do kolejnych wyborów - studenci powinni zabrać głos.
Wierzymy, że członkowie Niezależnego Zrzeszenia Studentów z całego kraju są świadomi znaczenia systemu wyboru posłów dla funkcjonowania demokracji. Wniesienie tego zagadnienia do publicznej debaty jest sprawą najwyższej wagi. Jesteśmy przekonani, że studenci są w stanie to wyzwanie podjąć i wziąć aktywny udział w procesie tworzenia nowoczesnego i dobrze urządzonego państwa.
Barbara Wnęk - była wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego NZS, była przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej NZS
Dorota Besaraba, była przewodnicząca NZS Uniwersytetu Wrocławskiego,
Jacek Fabianowicz były przewodniczący NZS Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, obecnie członek Zarządu Krajowego NZS
Radosław Paklikowski, były członek Zarządu Krajowego NZS
Piotr Wiaderny, były przewodniczący Zarządu Krajowego NZS
Marcin Leoszko, były przewodniczący Zarządu Krajowego NZS
Paweł Drążek, były przewodniczący NZS Politechniki Wrocławskiej, były członek Zarządu Krajowego NZS
Wojciech Zieliński, były wiceprzewodniczący Zarządu krajowego NZS
Wojciech Wójcik, były członek Zarządu Krajowego NZS
Wojciech Kasprzyk, obecny przewodniczący NZS Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
Grzegorz Wyszkowski, obecny przewodniczący NZS Politechniki Wrocławskiej
Edyta Dudycz, obecna przewodnicząca NZS Uniwersytetu Wrocławskiego
Katarzyna Sobczak, wiceprzewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej, była przewodnicząca NZS Politechniki Poznańskiej
Wojciech Kaźmierczak, NZS Politechnika Wrocławska, koordynator akcji NZS jednomandatowe.pl
Inne tematy w dziale Polityka