W Trzeci Dzień Bożego Narodzenia, 27 grudnia 2009, odbędą się w Chorwacji wybory prezydenckie. Jednym z kandydatów jest dr Mirosław Tudjman, profesor informatyki na Uniwersytecie w Zagrzebiu, syn zmarłego prezydenta Franjo Tudjmana.
Profesor Tudjman sformułował 10 tez swojego programu wyborczego. Jedną z nich jest program zasadniczej reformy prawa wyborczego i parlamentu Chorwacji: (w wolnym tłumaczeniuztudjman)
Czas na zmianę instytucji demokratycznych, jako gwarancji obrony indywidualnych i kolektywnych praw chorwackich obywateli
Ponieważ pragniemy stabilnego i demokratycznego społeczeństwa musimy odnowić stare i ustanowić nowe instytucje demokratyczne. Przekonany jestem, że trzeba zmienić prawo wyborcze do chorwackiego parlamentu (Sabor) w ten sposób, żeby utworzyć 100 okręgów wyborczych, a z każdego z nich wyłaniany był tylko jeden poseł.
Celem tej zmiany jest umożliwienie mieszkańcom bezpośredniego wyboru swojego posła. W ten sposób uniemożliwilibyśmy kontynuowanie praktyki, w której duże partie polityczne umieszczają na listach wyborczych ludzi, jacy nigdy nie byliby w stanie zdobyć mandatu w wyborach bezpośrednich.
W ten sposób każdych 40 000 obywateli Chorwacji miałoby w sejmie swojego przedstawiciela, stanowiącego 1% składu Izby Ustawodawczej. Taki sposób wyboru stosowany jest w rozwiniętych krajach zachodnich i pokazuje, że tą drogą do Izby Ustawodawczej wchodzą ludzie o najwyższych kwalifikacjach.
Wyższość takiego modelu demokracji polega na tym, że wyborcy mają bezpośredni wpływ na politykę państwa.
Potrzebny jest także powrót do drugiej izby w parlamencie Chorwacji. Izba Wyzsza (Zupanijski dom) miałaby sprzyjać zapewnieniu równomiernego rozwoju regionalnego Chorwacji.
Również członkowie Izby Wyższej wybierani by byli bezpośrednio w jednomandatowych okręgach wyborczych.
Senatorów nie trzeba byłoby więcej niż 35.
Inne tematy w dziale Polityka