Przez 8 miesięcy tego roku złoty utrzymywał się poniżej 4,05 za euro. Przyjmijmy zatem, że średnioroczny kurs, którego użyje Ministerstwo Finansów do wyliczenia Państwowego Długu Publicznego wyniesie właśnie 4,05 złotego za Euro. Pomijam oczywiście wszelkie inne kreatywne sztuczki poza grą kursem złotego.
Fixing NBP w ostatnim dniu roboczym tego roku, a więc dzisiaj wyniósł 4,4168 złotego za euro.
Wg informacji ze stron NBP dług zagraniczny sektora publicznego i samorządowego wyniósł na koniec II kwartału tego roku 87 miliardów euro.
Ile z naszego długu publicznego zamiecione zostało pod dywan poprzez zmianę sposobu przeliczania na złotówki wysokości zadłużenia zagranicznego sektora publicznego (?):
(4,4168 – 4,05) x 87 000 000 000 euro = 32 miliarda złotych
Gdyby NBP i BGK nie interweniowały kurs na koniec roku wyniósłby, załóżmy, 4,70 złotego za euro. Zamieciono by wtedy pod dywan:
(4,70 – 4,05) x 87 000 000 000 euro = 56 miliarda złotych
Proponuje, by ustawowo przeliczać euro na złote po kursie 3 od teraz po wszechczasy . Wtedy zagraniczny dług publiczny wyniósłby tylko 261 miliarda złotych. Byłoby super. No nie! I już nigdy więcej żaden spekulant nie miałby powodu, by nastawać na naszą złotówkę. Akysz!
A, tak , poważnie to NBP i kraj zmienia nam się w kołchoz, gdzie na papierze wszystko zawsze musiało być cacy. Polska niewątpliwie jest w dziobie (Donalda) wyznaczającym kierunek jak oszukiwać w statystykach publicznych. Rostowski – sześciopack – Unia - śmiechu warte.
Oczywiście wysokość długu to wielkość bilansowa na dany dzień i należałoby ją wyliczać zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Księgowości po kursie dnia na koniec roku tak jak czyni to każdy przedsiębiorca. Gdyby zrobił inaczej, mógłby wylądować więzieniu za np. oszustwa podatkowe lub też potwierdzenie nieprawdy.
P.S. Po dwóch godzinach od fixingu NBP kurs złotego spadł do ponad 4,47 za euro.
Więcej na: Unicreditshareholders.com
Inne tematy w dziale Gospodarka