Problem współczesnej Ameryki polega na tym, że ogon macha psem, bo politycy robią jak dotąd wszystko to, co każą im bankierzy.
Amerykanie są ze wszech miar pragmatykami. Mają w małym poważaniu, co pomyśli o nich świat, jeśli dojdzie do tzw. technicznej niewypłacalności USA. Bo do niej, wg mnie, dojdzie. To już niemal pewne. Jak zwykle podniesienie limitu zadłużenia, który już notabene został dawno przekroczony, i tym razem okażą się pretekstem, by dać politykom pole manewru. Obie strony sporu, demokraci i republikanie, a zależy im na wybrnięciu przez rząd federalny ze spirali zadłużenia, prawdziwe negocjacje o cięciach budżetowych rozpoczną dopiero po 2 sierpnia. Jednocześnie wstrzymane zostaną wszelkie transfery rządu federalnego poza spłatą bieżącego zadłużenia wraz z odsetkami.
Techniczna niewypłacalność USA niesie z sobą bardzo konkretne konsekwencje. Między innymi pracownicy rządu federalnego z dniem jej formalnego ogłoszenia z mocy prawa tracą pracę, ułatwi to z całą pewnością cięcia w kosztach administracji publicznej. Co więcej podobnie ma się sytuacja z innymi zobowiązaniami podjętymi wobec obywateli i wobec kontrahentów zależnych od programów rządowych. Ograniczone zostaną wydatki na system emerytalny, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, obronność i inne programy rządowe. Tylko w „stanie technicznej niewypłacalności” można dokonać cięć wydatków wystarczająco dużych, by USA mogło liczyć, że wyjdzie ze spirali zadłużenia. Alternatywą jest QE III, QE IV i tak bez końca. Ameryka wpędziłaby świat w niespotykane dotąd kłopoty: globalną hiperinflację.
Na czym ma więc polegać ów taniec chocholi? Otóż, na naprawę czekają instytucje finansowe. Jeśli kolejny raz lobby finansowe zdoła powstrzymać zmiany w tym obszarze to i techniczna niewypłacalność nie pomoże. Bowiem problem współczesnej Ameryki polega na tym, że ogon macha psem, bo politycy robią jak dotąd wszystko to, co każą im bankierzy.
Więcej na: Unicreditshareholders.com
Inne tematy w dziale Gospodarka