Pszenica reprezentuje dla każdego chleb powszedni. Jest to żywy organizm, który bez wentylacji może się w każdej chwili zepsuć. Pszenica Malmy, od czasu jej zajęcia przez Bank Pekao SA, była przez rok niewłaściwie składowana oraz nie ubezpieczona.
Wobec prawnej odpowiedzialności ciążącej wyłącznie na nim, Michel Marbot sprzedał pszenicę jedynemu pomiotowi, który w tym krytycznym momencie mógł zapewnić jej uratowanie przed zepsuciem, dzierżawcy przedsiębiorstwa Malmy. Michel Marbot nie uzyskał z tej czynności żadnych korzyści materialnych. Transakcja zwiększyła wartość przedsiębiorstwo Malma, co było korzystne dla Banku i dla ponad 100 pracowników Malmy w regionie objętym dużym strukturalnym bezrobociem.
Zaistniałej sytuacji winny jest włoski bank Pekao SA, który bez skrupułów przyczynił się do odcięcia prądu w zakładach Malma, co skutkowało zepsuciem mrożonek i surowców. Starał się zniszczyć wytwórnię i słynne polskie makarony Malma. Celem Banku i jego Prezesa Jana Krzysztofa Bieleckiego było i jest oddanie rynku makaronu włoskim producentom, oraz sprzedaż nieruchomości pofabrycznych włoskiemu deweloperowi Pirelli. Likwidacja zakładów miałaby się dokonać bez odpraw dla pracowników!
Michel Marbot w roku 1991 dokonał pierwszej prywatyzacji w Polsce i był twórcą świetnie rozpoznawalnej w Polsce i zagranicą marki Malma. Malma jest nadal symbolem jakości, lojalności i uczciwości.
„Dla Malborka i dla moich pracowników będę walczyć do końca i nigdy się nie poddam.”
Michel Marbot
Unicreditshareholders.com
Inne tematy w dziale Gospodarka