Jerzy Bielewicz Jerzy Bielewicz
405
BLOG

Do Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek: Lasy Państwowe.

Jerzy Bielewicz Jerzy Bielewicz Gospodarka Obserwuj notkę 1

Szanowni Państwo.

 

Chciałbym zwrócić się do Was z wielką prośbą o włączenie się w akcję, która ma na celu ratowanie polskich Lasów Państwowych przed destrukcją. Lasy Państwowe są naszą własnością (ok.1/4 powierzchni Polski), dlatego nie powinien nikomu być obojętny ich los, chociażby z uwagi na przyszłe pokolenia.
Polska gospodarka lasami jest wzorcowa w skali Unii Europejskiej, a nawet w skali światowej. Np. Traktat Akcesyjny (o przystąpieniu RP do UE), jak wiadomo zawierał szereg zaleceń/zobowiązań Polski do spełnienia wymogów unijnych. Dotyczyło to niemal wszystkich obszarów funkcjonowania naszego kraju, ale jednak nie dotyczyło to Lasów Państwowych, bowiem uznano, że w tym względzie Polska nie ma żadnych zaniedbań, zaś polskie lasy są w znakomitym stanie.
Ja sam jestem związany z Lasami, ponieważ od wielu lat prowadzę badania naukowe dot.roli lasów w ograniczaniu zmian klimatycznych (w tym pochłaniania CO2). W tym zakresie piszę prace doktorską. Stąd też mam pełne przekonanie, że obecny model gospodarki leśnej w Polsce jest optymalny i gwarantuje bezpieczeństwo ekologiczne (rozumiane szeroko jako klimat, powietrze, wodę, glebę). Tym samym ma kluczowy wpływ na warunki życia i zdrowia człowieka, a ponadto ma znaczenie priorytetowe ze względu na ochronę występujących w lasach wszystkich dziko żyjących gatunków, ochronę gleb, ochronę wód powierzchniowych i głębinowych. Oczywiście jedną z podstawowych funkcji lasu jest pozyskanie drewna. Ale musi się to odbywać w sposób zrównoważony, gwarantujący wspomniane powyżej pozaprodukcyjne funkcje lasu, w tym także dostęp społeczeństwa do lasu.
Tymczasem urzędnicy Ministerstwa Finansów wpadli na dziwaczny pomysł, aby zmienić system funkcjonowania Lasów Państwowych poprzez włączenie ich do sektora finansów publicznych. Dziwaczny dlatego, że nie ma żadnych racjonalnych przesłanek ku temu, aby przekształcać znakomicie funkcjonujące przedsiębiorstwo, samofinansujące się, dostarczające niemałych przychodów budżetowi państwa oraz gminom, spełniające szereg wspomnianych powyżej funkcji społecznych.
Istnieje realna i naprawdę poważna obawa, że poprzez swoistą destrukcję, otworzy to drogę do kolejnych zmian w Lasach Państwowych, których efektem może być ich sukcesywna wyprzedaż, czyli prywatyzacja.
Dodam na marginesie, że ja osobiście jestem zwolennikiem własności prywatnej, jednak nie może to dotyczyć takich dóbr narodowych jak np. lasy czy rzeki.
Dlatego chciałbym prosić Państwa o poparcie inicjatywy polskich leśników, wyrażonej w apelu prof.dr hab. Jana Szyszko*, o zwołanie referendum krajowego w kwestii przyszłości lasów państwowych. Szerokie poparcie powinno skłonić ministra finansów, aby wycofał się z tego szkodliwego dla nas wszystkich pomysłu.
Chciałbym podkreslić, że akcja ta ma charakter oddolny i apolityczny, niemniej zależy nam na szerokim poparciu w tym również polityków.
W załaczeniu znajduje sie formularz do wydrukowania i podpisania. Pamiętajmy, że liczy się każdy podpis.
Podpisy mozna przekazywać do mnie lub na adres wskazany w stopce formularza.
Jeśli ktoś z Państwa byłby zainteresowany dodatkowymi informacjami w powyższej sprawie, proszę o kontakt mailowy: f19@tlen.pl
 
Z pozdrowieniami
Artur Michalski
 
 
* - Jan Szyszko, prof.dr hab.nauk leśnych, dr honoris causa dwóch zagranicznych uniwersytetów, pracownik naukowy SGGW, dwukrotny minister środowiska, w latach 1999-2000 był Prezydentem Konwencji Klimatycznej ONZ, Poseł na Sejm V i VI kadencji, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.
 
 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Gospodarka