Jerzy Bielewicz Jerzy Bielewicz
236
BLOG

Skąd wiem, że balansujemy na krawędzi zapaści gospodarczej

Jerzy Bielewicz Jerzy Bielewicz Gospodarka Obserwuj notkę 25

Rynki finansowe czekały dzisiaj nerwowo na dane o zatrudnieniu/bezrobociu w USA. Dane okazały się "lepsze od oczekiwań", co daje pretekst do zakupów. Giełdy poszły w górę.  Złoty gwałtownie  umocnił się w stosunku do dolara, Euro i franka szwajcarskiego.

złoty vs dolar

Co jednak stałoby się, gdyby dane o zatrudnieniu/bezrobociu były "gorsze od oczekiwań". Odpowiedź nasuwa się sama. Złoty poleciałby gwałtownie w dół w stosunku do wszystkich głównych walut. Nie wierzysz, drogi czytelniku. Sprawdź sam. Tak, właśnie reagował złoty dotychczas. Zwą to awersją do ryzyka. Ucieczką od innych walut do dolara amerykańskiego, krótkoterminowych papierów dłużnych, gotówki, złota i franka szwajcarskiego.

Dane amerykańskiego rynku pracy są "tylko" "lepsze od oczekiwań". Tak, naprawdę są one złe - zapowiadąją dalsze kłopoty. Amerykańsko-włoski ekonomista podniósł wartość prawdopodobieństwa ponownej recesji w USA do 40%.

Roubini

 

Jaki stąd wnioski dla Polski? Otóż, recesja w USA wywoła wspomniany już efekt "awersji do ryzyka" i w konsekwencji ograniczy dostęp do kapitału krajów takich jak Polska. Znacznie wzrośnie koszt obsługi zadłużenia. A przede wszystkim wskutek osłabienia naszej waluty spęcznieje z dnia na dzień nasz dług publiczny liczony w złotych. Śmiało za Roubinim możemy zatem zaryzykować twierdzenie, że prawdopodobieństwo przekroczenia ustawowego progu zadłużenia publicznego w Polsce  jest niezwykle wysokie.

A stąd już tylko krok do zrozumienia dlaczego nasi rodzimi ekonomiści popełniają, wydawałoby się śmiertelny, grzech, nie zostawiając  suchej nitki na polityce gospodarczej Tuska i Rostowskiego.

Rządzący nie są idiotami i wiedzą co się święci. Mają po prostu inne priorytety.

Niezwykłą wręcz sprawność wykazują na polu prywatyzacji (PKO BP, energetyka, PZU), transferu kapitału zagranicę (casus PZU - Eureko i "Projektu Chopin" w Pekao SA) oraz zamiatania afer gospodarczych pod dywan.  Pora to głośno jeszcze raz powiedzieć - i powtarzać do skutku.  Nie wybory, a kolesiostwo i uwłaszczanie się na państwowym majątku - póki jeszcze można - to rzeczywiste priorytety tej władzy.

Unicreditshareholders.com

 

 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (25)

Inne tematy w dziale Gospodarka